banner39

Gazzeliler kuşatmayı kıracak gemileri bekliyor

Gazzeliler, kuşatmayı kıracak gemi filosunu karşılamak için sahili düzenliyor.

Arşiv 20.04.2010, 14:51 20.04.2010, 14:51
Gazzeliler kuşatmayı kıracak gemileri bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Hükümeti Çalışma ve İskân Bakanı Dr. Yusuf El-Mensi, Gazze kuşatmasını kırmak amacıyla Gazze’ye gelecek filoyu ve filodaki özgür insanları karşılamak için Gazze’deki balıkçılar iskelesinde çalışmalar başlattıklarını söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan El-Mensi, balıkçılar iskelesinin İHH ile Ulaştırma Bakanlığının katkılarıyla gelecek filoyu karşılayacak şekle sokmak için düzenlemenin ikinci aşamasına geçtiklerini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda “Filistin’e Yol Açık” organizasyonuyla tüm engelleri aşarak Gazze’ye insani yardım ulaştıran İHH İnsani Yardım Vakfı ve Avrupalı STK’lar bu kez de ablukayı delmek için gemilerden oluşan bir yardım filosu ile Gazze’ye doğru denize açılacak. Aralarında farklı kesimlerden gazeteci-yazar ve aktivistlerin de bulunacağı ekip, gemiler ile 15 Mayıs’ta yola çıkacak.

“Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” sloganıyla başlatılan harekete Türkiye’den 2, İngiltere’den 3, Yunanistan’dan 1 ve İrlanda’dan 1 gemi olmak üzere toplam 7 gemi katılıyor. Hareketin amacı; Filistin halkına destek olmak, İsrail’in keyfi kuşatmasının tanınmadığını ortaya koymak, hukuki olarak ambargonun delinebileceğini ispat etmek, Mısır’ın Rafah kapısını açması için baskı oluşturmak ve yardım malzemelerini içeriye sokmak.

Gemilerle Gazze’ye binlerce ton ilaç, tıbbi malzeme, çimento ve demir götürülecek. Bilindiği gibi Gazze’de İsrail saldırılarında zarar gören okullar, hastaneler ve evler onarılamadı. İsrail ve Mısır, inşaat malzemelerinin Gazze’ye girişine izin vermiyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?