banner39

Gazzelilerin anlatımıyla Mısır`ın yardım işkencesi

Gazze`ye gönderilen yardımlar Mısır tarafından nasıl engelleniyor?

Arşiv 07.01.2009, 12:16 07.01.2009, 14:30
Gazzelilerin anlatımıyla Mısır`ın yardım işkencesi


Gazze'de yardımları karşılama heyeti üyesi Ömer ed-Derbi, Mısırlı yetkililerin Gazze'ye gelen yardım tırlarını beklettiğini belirterek, kendilerinin daha çok yiyecek ve giyeceğe ihtiyaç duydukları halde, sadece ilaç ve tıbbi malzeme getiren tırların geçişine müsaade edildiğini söyledi.

Türkiye'den, Katar'dan ve diğer İslam ülkelerinden gelen yardımların geçişini kasıtlı olarak yavaşlatan Mısır, çok miktarda tırı Rafah sınır kapısında bekletiyor. Ömed ed-Derbi, Mısır'ın şu ana kadar sadece 23 tırın geçişine izin verdiğini kaydetti.Derbi, un gibi bir çok temel gıda maddesine büyük gereksinim olduğunu belirterek, depolardaki unun tükenmek üzere olduğunu ve fırınlarda uzun kuyruklar oluştuğunu ifade etti.

Mısırlıların yardımları engelleme metotlarından biri de havayoluyla gelen yardımları Ariş bölgesinde boşaltarak bu yükleri küçük arabalarla Rafah sınır kapısına ulaştırması. Böylece bir uçağın içindeki yardımların Gazze halkına ulaştırılması günleri alabiliyor.Mısırlı yetkililer ayrıca kamyonlardaki yüklerin içeriğini kontrol etme bahanesiyle yükün tamamını indirttikten sonra aracı baştan aşağı arıyor, ardından da kamyonları yeniden elle yükletiyor.

Gazzeli yetkili, hava saldırılarının başlamasının ikinci gününde sadece 3 TIR'ın geçişine izin verildiğini belirterek, bunun Gazze'nin ihtiyacını karşılamasının mümkün olmadığını dile getirdi.Derbi, kendilerinin Mısır tarafına Ariş havaalanına gelen yardımları almak için Filistinli tırları kullanmayı teklif ettiklerini ancak, bun teklifin Mısırlı yetkililerce kabul görmediğini kaydetti.

Derbi, konuyla ilgili ayrıntıları görüşmek ve Mısırlı yetkililere durumu izah etmek için heyet temsilcilerinin sınırın Mısır tarafına geçişine izin verilmediğini de sözlerine ekledi.

Mısır'ın yardımları engellemek ya da kamyonların geçişini yavaşlatmak için uyguladığı taktikler bunlarla da sınırlı değil. Sınır kapılarını sadece belirli saatlerde açan Mısırlılar, çok sınırlı sayıda arabanın geçişine izin verirken bürokratik işleyişi yavaşlatarak, Gazze'deki insanlık krizinin derinleşmesine katkıda bulunuyor.

Doktorların geçişine de izin verilmiyor
Öte yandan Mısır yönetimi, Gazze'ye yardım için gelen yabancı doktorların Filistin'e girişine de izin vermiyor. Gazze'deki Heniyye hükümeti yetkilileri, Arap Birliği'ne ve Birleşmiş Milletlere çağrıda bulunarak Mısırl'ı doktorların geçişine izin vermesi için baskıda bulunmasını istedi.

50 kadar doktor, günlerdir Gazze-Mısır sınırda bulunan Rafah kapısı önünde beklerken Mısır yönetimi oyalayıcı cevaplarla doktorların girişini engelliyor.

Kaynak: Ajanslar 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?