banner39

Gazze'nin yerini 73 milyonluk İran alıyor

Akdeniz'de kan döküldükten sonra Gazze'deki insanlık dışı abluka hafifletiliyor ancak, BM'de alınan kararla 73 milyon İranlı açlığa mahkum edildi.

Arşiv 10.06.2010, 11:26 10.06.2010, 11:40
  Gazze'nin yerini 73 milyonluk İran alıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Dünyanın gözleri önündü 3 yıldır açık bir hapishaneye çevrilen Gazze'nin ablukası büyük tartışmalardan, katliamlardan ve uluslararası tepkiden sonra yavaş yavaş kaldırılmaya başlarken, bu kez dünyanın en büyük ülkeleri el birliğiyle Gazze'nin 70 katı büyüklükteki yeni bir açık hapishane oluşturmaya karar verdiler. ABD'nin öncülüğünü yaptığı bu ülkeler zaten 10 milyonu açlık sınırının altında yaşayan İran halkını daha da açlığa mahkum etmek için hiç acımadan yeni yaptırımları onayladılar. Karşı çıkanla isa Gazze'de olduğu gibi yine Türkiye ve Brezilya oldu.

ABD'nin liderliğindek Çin, Rusya gibi ülkeler bir yandan gizli gizli İranla ilişkilerini yürütmeye devam ederken diğer yandan İran halkını açlığa mahkum edecek yeni yaptırım kararlarının uygulanması için de baskı yapıyorlar.

ABD'NİN KURNAZLIĞI, ÇİFTE STANDARDI

İran'a yeni yaptırımlar uygulanırken ABD İslam dünyasından yükselecek tepkilere karşı da hazırlığını çoktan yapmıştı. ABD Başkanı Barack Obama, BM'de İran'a karşı yaptırım kararı çıkarıldığı saatlerde basının karşısına geçerek İslam dünyasının tepkisini dindirecek açıklamalarda bulundu.

Obama, İran'a haksızı bir şekilde uygulanan yaptırım kararının etkisini azaltmak için Gazze ablukasının kaldırılması gerektiği yönünde açıklamalar yaptı. Obama açıklamasında ayrıca Gazze'ye parasal yardım da yapacaklarını söyledi. Yardımın 400 milyon dolar olacağı belirtilmişti. Obama ayrıca gemi baskınıyla ilgili de detayların ortaya çıkarılması için talimat verdiklerini söylemişti. Ancak araştırmanın sadece geminin içinde olup bitenlerle ilgili olacağı daha önce açıklanmıştı. Yani, İsrail'in uluslararası hukuku çiğneyerek açık denizde sivil katliamı yapması yanına kâr kalacak. ABD bu konuda hiçbir adım atmayacağını bu yolla duyurmuş oldu.

AÇIK HAPİSHANE: GAZZE

İsrail geçtiğimiz son birkaç yıl içinde Gazze'de binlerce insanı öldürdü. Binlercesini de yaraladı. Yetmezmiş gibi kendin etrafını duvarlarla tellerle ördü. Filistin'in diğer bölgelerinden buraya yığmalar oldu. Tüm Filistinliler verimli topraklarından koparılarak çorak olan Gazze'ye hapsedildi. Kent karadan olduğu gibi denizden de kuşatıldı. Dünyaya açılan tek penceresi Mısır tarafındaki Rafah sınır kapısı da İsrail'in baskıları sonucu kapatıldı. Halk dünyanın gözleri önünde resmen ölüme mahkum edildi. Kente meyve suyu girişi dahi yasaklandı. Gazze'dekiler ölmemek için tüneller açtılar Mısır'a geçip yiyecek alabilmek için. Ama İsrail ve Mısır el ele verip tünelleri de havaya uçurdu. Tünellerde yüzlerce insan hayatını kaybetti. İsrail, İHH olayında olduğu gibi dış yardımları da engelledi. Son olarak Akdeniz'de İsrail tarafından yapılan katliamın dünyayı ayağa kaldırması dünyayı biraz da olsa vicdana getirdi. Ve ablukanın yavaşlatılacağı, meyvesuyunun girişine izin verileceği açıklandı.

İsaril, dünyanın bu en büyük açık hapishanesinde 2009'da dünyanın en gelişmiş silahlarını, fosfor bombasını Gazzelilerin üzerinde denedi. Misket bombası olarak bilinen bu silahların savaşta bile kullanılması normalde yasak ama İsrail bu eyleminden dolayı kimseden bir tepki almadı. 

ŞİMDİ SIRA 10 MİLYONU YOKSUL 73 MİLYONLUK İRAN'DA

İran da Türkiye gibi 73 milyon nüfusa sahip. Ancak bu nüfusun 10 milyonu açlık sınırının altında yaşıyor. ABD'nin amacı bu rakamı yükseleterek halkı yönetime karşı isyana teşvik etmek. Yani yaptırımlar bir şekilde halkın açlığa mahkum edilmesi anlamına geliyor.

İran, 1979'daki İslam Devrimi'nden beri uluslararası toplum tarafından uygulanan ambargo nedeniyle çoğu ürünün ithalinde güçlük yaşıyor. Hâlâ eski Rus uçaklarını kullanmak zorunda kalan İran'da çok sayıda kaza yaşanıyor. Her defasında bu kazalarda yüzlerce insan hayatını kaybediyor.

1979 yılında Ayetullah Humeyni liderliğindeki İran İslam Devrimi'nin ardından uluslararası toplumun İran'a uyguladığı ambargoların pek çoğu bugün de yürürlükte. Örneğin ABD’de üretilen ürünlerin İran’a satışı hâlâ yasak. Boeing ve Airbus tarafından Amerika'da üretilen sivil uçakların yedek parçaları da bu ambargo kapsamında.

30 yıldan uzun bir süredir, devlet havayolu şirketi Iran Air ve diğer İran özel havayolu şirketleri eski uçaklarla ABD ve Avrupa’ya yolculuk etmek zorundalar. Eski Rus uçaklarıyla idare ediyorlar. Ancak sık sık kazalar meydana geliyor. Geçen 30 yıl içinde İran’da uçak kazalarında 1720 kişi hayatını kaybetti. En son 2009 yılında bir Rus yapımı Tupolev uçağının düşmesi sonucu 169 kişi hayatını kaybetmişti. Kazada ölenler arasında İran’ın tanınmış bestekârlarından Abdi Yamini de vardı. Bir başka kazada İran'ın milli spor takımı yer alıyordu.

Yorumlar (3)
GERÇEK BM KURULMALI 12 yıl önce
uzlaşanlar BM değil, 3-5 soytarı. bm bütün ülkelerin katılımı ile ve her ülkeye bir oy hakkı verilerek kurulur. bu günkü bm abd ve kuklalarının oyun alanıdır. BÜTÜN ÜLKELERİN KATILIMI İLE GERÇEK BM KURULMALI VE BÜTÜN İYİ İNSANLAR BUNA DESTEK VERMELİDİR. GERÇEK BM NÜKLEER SİLAHLARI ABD VE RUSYANIN ELİNDEN ALMALIDIR, ABD VE RUSYANIN GÜNAHSIZ HALKLARI VE DEVLETLERİ TEHDİT VE İŞGALLERİNE SON VERMELİDİR. BUNU YAPMAK İÇİN ÇALIŞMALARA DERHAL BAŞLANMALIDIR. BUGÜNKÜ SAHTE BM LAĞVEDİLMELİDİR.
ibrahim 12 yıl önce
GBOP bütün acımasızlığıyla islam halkları üzerinde uygulanıyor.Buna bütün dünyada tepki gösterilmelidir.
KELHA AMED 12 yıl önce
İslam düşmanı emperyalist sisteme karşı insanlığının farkında olan herkes, bu haksız ambargoya karşı çıkmalıdır.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?