banner39

Gazze'ye acil Tıbbi görev ekibi

Yeryüzü Doktorları, İsrail katliamının sürdüğü Gazze'de acil olarak sağlık ekibi ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Arşiv 10.01.2009, 18:54 11.01.2009, 07:58
Gazze'ye acil Tıbbi görev ekibi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Yeryüzü Doktorları, Deniz Feneri ve İsra Dernekleri ile birlikte gönderdikleri 43 ton tıbbi malzeme ve ekipmandan sonra bu hafta içerisinde ağırlıklı olarak ilaç ve tıbbi malzemeden oluşacak olan bir kargo uçağı daha bölgeye sevk edilecek.

 

Malzemelerin Mısır'dan tedarik edilen 13 adet ambulansla birlikte bir hafta içerisinde Gazze' de olması bekleniyor.

 

Mısır'ın Refah sınırını sağlık görevlilerine açmasının ardından ikisi Ürdün'lü, dokuzu Mısır'lı hekim Gazze' ye geçti. Yeryüzü Doktorları da saldırıların başladığı günden beri yaptığı başvuruları yenileyerek Gazze'ye ağırlıklı olarak cerrahlardan oluşan bir tıbbi görev ekibi göndermeye hazırlanıyor.   

 

Saldırılar onbeşinci gününde de devam ederken dünya ölçeğinde çekingen duran kuruluşlar da dahil olmak üzere Gazze' nin "derin bir insani kriz" yaşadığı gerçeği artık tüm çevrelerce kabul ediliyor.

 

Gazze'ye Tıbbi görev ekibi

Yeryüzü Doktorları, Deniz Feneri ve İsra Dernekleri ile birlikte gönderdikleri 43 ton tıbbi malzeme ve ekipmandan sonra bu hafta içerisinde ağırlıklı olarak ilaç ve tıbbi malzemeden oluşacak olan bir kargo uçağı daha bölgeye sevk edilecek. Malzemelerin Mısır'dan tedarik edilen 13 adet ambulansla birlikte bir hafta içerisinde Gazze' de olması bekleniyor.

 

Mısır' ın Refah sınırını sağlık görevlilerine açmasının ardından ikisi Ürdün' lü, dokuzu Mısır'lı hekim Gazze' ye geçti. Yeryüzü Doktorları da saldırıların başladığı günden beri yaptığı başvuruları yenileyerek Gazze'ye ağırlıklı olarak cerrahlardan oluşan bir tıbbi görev ekibi göndermeye hazırlanıyor.

 

Vahşetin boyutu her geçen gün artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın 8 Ocak saat 14.00 da bildirdiğine göre saldırılarda toplam hayatını kaybeden Filistinli sayısı 758. Bunlardan 257'si çocuk (%34) ve 56'sı kadın (%7.4) . Bununla birlikte en az 3.100 kişinin de saldırılarda yaralandığı bildirildi. Yaralıların da 1.080 tanesi çocuk (%34.8) ve 452 tanesi de kadınlardan (%14.6) oluşuyor.

 

İnsani yardım çalışanları hedef alınıyor

 

Gazze'de bir gün içerisinde üç farklı Birleşmiş Milletler ekibi İsrail askerleri tarafından saldırıya uğradı. UNRWA yardım teşkilatına ait ve havadan görülebilecek şekilde açıkça işaretlenmiş bir konvoy, insani yardım için iki taraflı ateşkes süreci devam ederken vuruldu.

 

ICRC, Kızılay-Kızılhaç Federasyonu'nun eskortunda Refah'a doğru devam eden 14 ambulanslık bir konvoy yerden açılan ateşle vuruldu, bir sağlık personeli bu saldırıda yaralandı.

 

WFP, Dünya Gıda Programı ve yine UNRWA 'ye ait bir gıda konvoyu Erez

Kapısından açılan ateş ile vuruldu, iki personel yaralandı.

Bölgedeki genel insani durum Birleşmiş Milletler OCHA insani yardım koordinatörlüğünün bildirdiğine göre Erez, Kerem Şalom, Nahal Oz ve Refah kapıları sınırlı da olsa açık.

 

İki gün içerisinde yaklaşık 150 konteynır yardım malzemesi ve 135.000 litre petrol, kamyonlarla Gazze'ye iletildi. Ayrıca Nahal Oz boru hattından 300 bin litre endüstriyel yakıt ile 140 ton mutfak gazı Gazze'ye pompalandı.

 

19.800 kişi bulundukları yerleri terk ederek Birleşmiş milletlere ait 27 barınağa sığınmış durumdalar. Bu bölgelerdeki gıda stokları yetersiz… İsrail hava kuvvetleri Refah bölgesinde uçaktan attıkları bildirilerle güney Gazze'deki Philadelphi Koridorunun tamamen boşaltılmasını duyurdular.

 

Burada yaşayan yoğun nüfus evlerini boşaltıyor ve tümünü alabilecek Birleşmiş Milletler sığınağı da bölgede yok.

 

Hemen hemen tüm Gazze, saldırıların başladığı günden bu yana elektriksiz. Gazze elektrik santrali yakıt verilmesi ile çalışabilecek duruma gelse de vurulan onun üzerindeki trafo merkezi ve şehir içi iletim hatları nedeni ile elektriğin bölgeye verilmesi onarım yapılmadan imkansız durumda. Şu an sadece Şifa Hastanesine tek hatla elektrik verilmesi için çalışılıyor.

 

Bazı bölgelere yardım ulaştırılamıyor

 

İsrail'in saldırılarını kısıtlı sürelerle durdurmasının ardından yardım kuruluşları izole yerlere ulaşmaya başladı. Örneğin UNRWA, Beyt Hanun' daki Khalil Uweiyye okuluna ulaştığında buradaki 570 kişinin dört gündür herhangi bir yiyecek, su ya da tıbbi yardım alamadığı ortaya çıktı.

 

Enkaz altındaki yaralıların kurtarılmasına izin verilmiyor

 

Kızılay'ın 3 Ocaktan bu yana giremediği Zeytun kasabasına ateşkes döneminde girdiğinde 15 cesedin yollardan toplandığı, iki binanın tamamen yıkıldığı, bu bina enkazının altında hayat belirtileri olduğu ancak İsrail askerlerinin arama kurtarma ekiplerini binalara yaklaştırmadıkları bildirildi.

 

Birleşmiş Milletler UNOSAT topluluğunun WorldView-1 uydusundan yaptığı gözlemlere dayanarak verdiği bilgilere 6 Ocak itibari ile Gazze' nin kuzeyinde toplam 117 bina saldırıdan etkilendi. Bu binaların 87'si tamamen yıkıldı, 30 tanesi ise ağır hasar gördü. Bunlara ek olarak vurulan ana yollar üzerinde ulaşımı aksatacak 20 derin krater ile diğer tali bölgelerde de 93 derin krater açılmış durumda.

 

Önlem alınmazsa sağlık hizmetleri duracak

 

Dünya Sağlık Örgütünün bildirdiğine göre eğer kısa süre içerisinde önlem alınmazsa Gazze'de sağlık sistemi tamamen çökecek. Askeri olarak izole edilmiş pek çok bölgeye sağlık hizmeti ve acil yardım götürülemiyor.

 

Yine Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Gazze' de yalnızca sağlık personelinin %25-30 'u çalışabilir durumda. Evleri, aileleri bombalanan ve kayıpları olan sağlık personeli tüm bu duruma rağmen insan üstü bir çaba ile hizmetini sürdürüyor. Ancak özellikle hastanelerin acil üniteleri ve yoğun bakım bölümlerinde hizmet veren personel aralıksız çalışmadan ve olağanüstü şartlardan dolayı aşırı gerilmiş durumdalar.

 

Gazze halen susuz ve kanalizasyon içerisinde yaşıyor

 

Pek çok su kuyusu ve atık su pompası enerji yokluğu nedeni ile halen çalıştırılamıyor. Gazze Sular İdaresi CMWU nun verdiği bilgiye göre düzensiz gelen yakıt nedeni ile halen 500.000 kişiye hiç su verilemiyor. Bu sayı düne kadar 800.000 kişi idi.

 

Tesisin vurulması ve pompaların çalıştırılamaması nedeni ile Beyt Lahiya ve Şeyh Ajlan atık su arıtma tesisinden geri basan kanalizasyon suları temiz su ve atık su şebekesinin birlikte vurulmasından dolayı bölgeye yayılmış ve içme suyu şebekesine karışmış durumda. Temizsuyun verilmesi durumunda salgın hastalık tehlikesi var.

 

Kelimelerle anlatılacak gibi değil UNICEF Radyosu'na telefonla bağlanan 16 yaşındaki bir kızın, Reem'in söylediğine göre,"Şu anda Gazze'deki durum öyle kötü ki, kelimelerle anlatılacak gibi değil. Evimizin birinci katında oturuyoruz, burada bizimle birlikte sınır bölgelerindeki çatışmalardan kaçarak gelmiş dört aile daha yaşıyor." diye devam ediyor Reem. "Aynı evin içinde çocuk, kadın, yaşlı, erkek ve kadınlarla birlikte 35 kişiyiz. Gazze'deki evlerin çoğunda hayat böyle devam ediyor."

 

BM gıda dağıtım merkezlerinin çoğunun açık olmasına rağmen, güvenliğin olmayışı sebebiyle Gazze'deki birçok ailenin buradaki gıda malzemelerine erişimi yok.

"Konserve yiyerek yaşıyoruz," diyor Reem. "Gaz yok. Ekmek yapmak için elektrik yok.

Çocuklar mecburen sabah kalkıp birkaç torba ekmek alabilmek için fırınların önünde sıraya giriyorlar."

Gazze Fırıncılar Odası, üyelerinin yakacaklarının kalmadığını, çatışmalar sebebiyle depolarına gitme imkanlarının olmadığını belirtiyor.

Reem, arka arkaya yaşadığı bu 11 günün artık sinirlerini iyice yıpratmaya başladığını belirtiyor.

 

"Bugün hava güzel, güneşli...Çocuklar ve büyükler çatının üstüne çıkıyorlar, evin içinde olmaktan herkes çok sıkıldı." diyor. "Ama bir komşumuz var, iki tane de çocuğu var, biri 15 biri 16 yaşında, onlar da çatıya oynamaya çıkmışlardı, bir uçak geldi, vuruldular. Çatıda olmak da güvenli değil artık."

Yeryüzü Doktorları Derneği Gazze'deki tıbbi yardım çalışmalarına devam edecek.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?