banner15

Gazze'ye İsrail saldırısı durmuyor

İsrail ordu sözcüsü, cumadan bu yana Gazze Şeridi'nin kuzeyine 400 havan mermisi attıklarını söyledi.

Gazze'ye İsrail saldırısı durmuyor

Sözcü, İsrail topraklarına Kassam tipi füze atılan noktalara son haftalarda 2 bin kadar havan topu attıklarını belirttiği açıklamasında, çarşamba gününden bu yana 10'u Filistin topraklarında patlayan 12 füze attıklarını da söyledi.

İsrail ordusunun, Batı Şeria'daki Nablus bölgesinde aranan 9 Filistinliyi yakaladığı da belirtildi.

İslami Cihad da, İsrail hedeflerine yönelik roket ve intihar saldırılarının süreceğini bildirdi.

İslami Cihad'ın liderlerinden Ramazan Şallah, İran'da katıldığı bir konferansta yaptığı açıklamada, ''Örgüt, roket ateşinin İsrail'e doğrudan bir tehdit olduğunu düşünüyor. Bu nedenle roketleri ateşlemeye devam'' ifadesini kullandı.

Örgütün, Batı Şeria'dan İsrail'e intihar bombacılarını sokmak için çabalarını sürdürdüğünü belirten Şallah, direnişlerine karşı bitmek bilmeyen operasyonların, bu çabalarını kısıtlayabileceğini, ancak durduramayacağını söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar'ın dün akşam Mısır'ın başkenti Kahire'de Mısır istihbarat şefi General Ömer Süleyman ile görüştüğü bildirildi.

Zahar'ın Mısırlı istihbarat şefine, Filistin topraklarındaki son durum hakkında bilgi verdiği belirtildi.

General Süleyman, İsrail-Filistin anlaşmazlığına ilişkin dosyanın yanı sıra Filistinli örgütlerle temastan sorumlu olarak Mısır Devlet Başkanlığı bünyesinde görev yapıyor.

Zahar'ın temaslarının amacının mali bakımdan uluslararası tecritle karşı karşıya kalan Hamas hükümetine mali yardım sağlamak olduğu belirtiliyor.

 

BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48