banner39

Gazze'yi şimdi de elektriksizlik vuruyor

Gazze Şeridi'ne elektrik sağlayan başlıca enerji santrali Nusseirat, yakıt rezervlerinin bittiğini açıklayarak faaliyetini durdurdu.

Arşiv 20.08.2007, 10:33 20.08.2007, 17:06
Gazze'yi şimdi de elektriksizlik vuruyor

Santrale sağlanan yakıt Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyordu ancak Hamas'ın Gazze'de kontrolü ele geçirmesinin ardından Birlik finansmanını durdurdu.

Akdeniz kıyısındaki Gazze Şeridi'nin %25'ine enerji sağlayan Gazze elektrik şirketi, İsrail'in Nahal Oz enerji geçidini kapatmasının ardından Cuma günü Gazze'de yaşayanların yarısının elektriğini kesti.

İSRAİL TOPU AB'YE ATTI

Bu arada İsrail, şimdiye kadar kapalı tuttuğu sınır kapılarından birini Gazze Şeridi'ne yakıt girişine izin vermek için açtı.

Ancak İsrail enerji şirketi Dor Alon, Avrupa Birliği'nin Pazar günü nakledilmesi gereken yakıtın parasını ödemeyeceğini açıklamasının yakıt dağıtımını durdurmuş durumda.

Dor Alon enerji şirketinin bir yetkilisi, "Avrupa Birliği temsilcisi, bize ödeme yapıp yapmayacakları belli olmadığı için yakıt dağıtımı yapmamamızı söyledi. Santrale yakıt pompalanmasını bu nedenle durdurduk," dedi.

Avrupa Birliği'nden yapılan açıklamada, Hamas'ın kontrolünde bulunan Gazze'ye yapılan yakıt yardımı programının gözden geçirildiği belirtildi.

AB sözcülerinden Alix de Mauny, ödemeleri askıya aldıklarını doğruladı, ancak henüz kesin bir karar vermediklerini söyledi.

Batı Şeria'da kontrolü elinde bulunduran el Fetih'ten üst düzey bir Filistinli yetkili, Mücahid Salama, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, AB'nin Hamas'tan alması gereken parayı alamadığı için ödemeleri durdurduğunu söyledi.

Hamas ise, batı devletleri tarafından desteklenen Mahmud Abbas yönetimindeki el Fetih hareketini, siyasi kazançlar elde etmek için kullanmakla suçladı.Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?