banner39

Gazze'yi Türkiye kontrol edecekmiş

Lübnan basınından bir gazete, Gazze'nin kontrolünün yakında Türkiye'ye geçeceğini iddia etti.

Arşiv 16.06.2010, 08:07 16.06.2010, 08:07
Gazze'yi Türkiye kontrol edecekmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Türkiye ve İsaril arasında büyük bir gerilime yol açan Gazze için ortadoğu basını ilginç iddialarda bulunuyor. Bunlardan biri olan Lübnan’daki Ed-Diyar gazetesi, Türkiye ve İsrail arasında imzalanacak bir anlaşma uyarınca, Gazze'ye giren tüm insani yardımın denetlenmesi sorumluluğunun Türkiye'ye verileceğini yazdı. 

Ankara ile Tel Aviv arasında yaşanan gemi krizinin ardından üzerinde görüşülmeye başlanan anlaşmaya göre, Gazze’ye giren tüm insani yardımı Türkiye denetleyecek. Anlaşma kapsamında Türkiye ayrıca, Gazze'ye giriş yapan para ve silahın Hamas'a yöneltilmesine engel olunması konusunda da taahhütte bulunacak.

Gazete Arap diplomatik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bu durumda Türkiye’nin Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasında anlamlı bir rol oynayabileceğini ve böylece gelecekte İsrail ile Arap dünyası arasında arabulucu rolü üstlenebileceğini belirtti.

Tel Aviv yönetimi tarafından abluka altında tutulan Gazze'de, Mısır kontrolündeki Refah Sınır Kapısı hariç tüm geçiş noktalarının kontrolü İsrail'de bulunuyor.

İngiltere eski Başbakanı ve Orta Doğu Dörtlüsü'nün Temsilcisi Tony Blair dün yaptığı açıklamada, İsrail'in birkaç gün içerisinde Gazze'ye yönelik ablukayı yumuşatmasının beklendiğini söylemişti. Blair, bu konuda kurulacak sistemin Ramallah'taki Filistin yönetimi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gözetiminde olmasının beklendiğini ifade etmişti.

İsrail geçtiğimiz hafta Gazze'ye kahve, cips ve tıraş köpüğü gibi malzemelerin geçişine izin vermişti.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?