Geçen yıl 105 milyon insan daha aç kaldı!

BM geçen yıl açlık çeken kişilerin sayısının 105 milyon arttığını, bugünse bu sayının bir milyarı geçtiğini belirtti

Geçen yıl 105 milyon insan daha aç kaldı!

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), geçen yıl açlık çeken kişilerin sayısının önceki yıla göre 105 milyon arttığını, bugünse bu sayının bir milyarı geçtiğini belirtti. Ekonomik kriz ve gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle bir milyardan fazla kişinin açlık çektiği bildirildi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) genel müdürü Jacques Diouf, Panama'da düzenlenen 31. FAO-Latin Amerika ve Karayipler konferansının açılışında yaptığı konuşmada, geçen yıl açlık çeken kişilerin sayısının önceki yıla göre 105 milyon arttığını, bugünse bu sayının bir milyarı geçtiğini belirtti.

Diouf, aç bir milyar kişiden 642 milyonunun Asya ve Pasifik bölgesinde, 265 milyonunun Afrika'da, 42 milyonunun Latin Amerika ve Karayiplerde, 15 milyonunun gelişmiş ülkelerde bulunduğunu söyledi. ImageEkonomik kriz ve gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle açlıktan en fazla etkilenen ülkelerin Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Eritre olduğunu belirten Diouf, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde halkın yüzde 75'inin, Eritre'de yüzde 66'sının, Güney Amerika'nın açlıktan en fazla etkilenen ülkesi Haiti'de ve ayrıca Karayiplerde de halkın yüzde 58'inin aç olduğunu vurguladı.

Yetersiz beslenmeden en fazla etkilenen kıtanın Afrika olduğunu ve halkın yüzde 28'inin yetersiz beslendiğini belirten Diouf, gelişmekte olan ülkelerde ailelerin yarısına yakınının gelirlerini beslenmeye verdiklerini, gelişmiş ülkelerde ise bu oranın yüzde 20 olduğuna dikkati çekti.

"Gıda güvenliği politikasının" gerekliliğini vurgulayan Diouf, 2050'de 9,1 milyar insanın beslenebilmesi için bu politikanın gelişmiş ülkelerde tarımsal üretimin yüzde 70, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 100 artması ihtiyacını göz önünde bulundurmasının gerektiğini söyledi.

"GIDA SÖMÜRGECİLİĞİ"

FAO Başkanı Jacques Diof, daha önce yaptığı bir açıklamada "Son dönemde zengin ülkeler ve şirketler, gelişmekte olan ülkelerden milyonlarca hektar tarım arazisi satın aldı. Bu gidişatın dizginlenmemesi durumunda, yoksul ülkelerin kendi nüfuslarını aç bırakmak pahasına zengin ülkeler için gıda ürettiği yeni bir sistem oluşacak" diyor. Diof, bu sistemi neo-kolonyalizm (yeni sömürgecilik) olarak adlandırıyor ve "Kabul edilemez koşullarda çalıştırılacak tarım işçileri ve işlenmemiş tarım ürünlerine erişim hakkı sağlayan yeni bir sömürgecilik anlaşması yaratılması riski var" uyarısında bulunmuştu.

BM Dünya Gıda Fonu rakamlarına göre şimdiye kadar ülkeler arasında el değiştiren bu tür toprakların boyutu 40 milyon hektar. Büyüklüğü Fransa'nın toplam tarım alanının iki katı, ya da AB'nin toplam tarım alanlarının yaklaşık yarısına eşit.

"İÇ ÇATIŞMA ÇIKABİLİR"

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Washington merkezli Uluslar arası Gıda Politikası Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Joachim von Braun`a göre de, dünyada artık hakim güç, gıda teminini sağlamak. Braun, bazı ülkelerin kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak gıda maddeleri ihracını durdurduğunu, bunun da gıda güvenliği için bir risk teşkil ettiğini ifade ediyor.

Uzmanlar, Afrika gibi fakir ülkelerin topraklarını zengin ülkeleri satması durumunda, aç bir ülkenin gıda ihraç eder duruma gelerek, tuhaf bir çelişki oluşturacağını, bunun da iç çatışmaları körükleyeceğini ifade ediyor.
 

İLGİLİ HABERLER: İngilizler her yıl 7 milyon ton gıdayı çöpe atıyor

Milyoner sayısı yüzde 16 arttı

Sudan'da her dört kişiden biri aç

İlginç iddia: ABD 'gıda savaşlarını' 40 yıl önce planlamış!

Dinî önderler, kriz ve açlık

Beslenme Zirvesi'nden bir lokma bile çıkmadı

'Gıda sömürgeciliği' açlık krizini tetikliyor

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 13:05
banner53
YORUM EKLE

banner39