Geçici yönetim yargılamak için Bakiyev'i istedi

Kırgızistan'daki geçici yönetim, devrik lider Bakiyev'i toplu cinayetle suçladı, ülkeye iade edilmesini talep etti

Geçici yönetim yargılamak için Bakiyev'i istediDünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'daki geçici yönetim, devrik cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'i toplu cinayetler düzenlemekle suçladıklarını açıkladı.

BBC'nin haberine göre, Bişkek'teki geçici hükümetin temsilcileri, Bakiyev'in sığındığı Belarus'tan, devrik lideri kendilerine iade etmesini isteyeceklerini bildirdi.

Kurmanbek Bakiyev, güvenlik güçlerinin hükümet binalarına giren protestoculara ateş açmasının ardından Kırgızistan'ın başkentinden ayrılmıştı.Bişkek'te çıkan şiddet olaylarında 80'den fazla kişi ölmüştü. Olaylarda bini aşkın kişi de yaralanmıştı.

Geçici hükümet, Bakiyev'i bu olaylardan dolayı toplu cinayet ile suçluyor.

Şiddet olaylarında ölenlerin yakınları, Kurmanbek Bakiyev'in sığındığı Belarus'un Bişkek'teki büyükelçiliğinin önünde protesto eylemleri düzenliyor.Kurban yakınları, Belarus'un Bakiyev'i Kırgızistan'a geri yollamasını istiyor.

DOKUNULMAZLIĞI KALKIYOR

Yeni Kırgız yönetiminin başkan yardımcısı Azimbek Beknazarov, Bakiyev'in toplu cinayetlerin yanı sıra görevi kötüye kullanma ile de suçlandığını söyledi.

Beknazarov, devrik liderin cumhurbaşkanlığı dokunulmazlığının da kaldırılacağını söyledi.

Kurmanbek Bakiyev, önce Kazakistan'a, ardından da Belarus'a sığınmıştı.

Bakiyev, geçen hafta Salı günü Belarus'un başkenti Minsk'e gidişinin ardından, halen Kırgızistan'ın meşru ve seçilmiş cumhurbaşkanı olduğunu söylemişti. Daha sonra Rusya'nın tepkilerinin ardından bu sözlerinde geri adım atan Kırgız lider, ülkesinde başlayan ayaklanmada, ABD üssünün kalmasına karar verdiği için öfkelenen Moskova'nın olduğunu da iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 14:30
banner53
YORUM EKLE

banner39