banner39

Geleceği büyük aktörleri gelişmekte olan ülkelerdir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Gelişmekte olan ülkeler gelecekte büyük aktörler olacak" dedi.

Arşiv 22.03.2010, 01:13 22.03.2010, 07:11
Geleceği büyük aktörleri gelişmekte olan ülkelerdir


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "gelişmekte olan ülkelerin gelecekte dünya ekonomisinde büyük aktörler olacağı" tespitinde bulunarak, bu rekabette en çok zemin kaybeden ülkelerin de AB ülkeleri olacağını vurguladı.

Bakan Şimşek, Paris'te Fransa Aktif Türk İşadamları Derneği (FATİAD) tarafından Seine Nehri boyunca düzenlenen yat gezisine katıldı. Programda; Alsace-Lorraine bölgesinde faaliyet gösteren MEDIF İş Adamları Derneği üyesi bir grup işadamı da yer aldı.

Türk ve Fransız işadamlarının büyük ilgi gösterdiği organizasyonda konuşan Bakan Şimşek, birlikten güç doğacağını belirterek, sadece entelektüel açıdan birlik olmanın yanında somut çözümleri ortaya koyan bir işbirliğinin de gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin son yıllarda yaptığı reformlarla Avrupa ile rekabet noktasında 90'lı yıllarda kaybettiği zemini tekrar yakaladığını söyleyen Şimşek, bunda eğitimin büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Şimşek, Türk iş adamlarına Ar-Ge projelerine büyük önem vermelerini tavsiye etti. Şimşek, dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Türklerin muazzam bir girişim potansiyeline sahip olduğunu ve bunu iyi kullanmaları gerektiğini vurguladı. Şimşek, bu noktada TUSKON ve FATİAD gibi sivil toplum kuruluşlarının önemli bir yönlendirici fonksiyon üstlendiğini söyledi.

"AB, ZEMİN KAYBEDECEK"

Şimşek, şöyle devam etti; "Avrupa Birliği'ni bir referans olarak görüyoruz. AB projesi Türkiye'nin ekonomik ve sosyal alanda gelişim kendini geliştirme projesidir."

"Gelişmekte olan ülkelerin gelecekte dünya ekonomisinde büyük aktörler olacağı" tespitinde bulunan Şimşek, bu rekabette en çok zemin kaybeden ülkelerin de AB ülkeleri olacağını vurguladı.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu da, Fransa'daki Türk toplumunun profilindeki yükselişin ümit verici olduğunu belirtti.

FATİAD Başkanı Nevzat Ceylan da, Fransa'daki Türk toplumunun problemlerinin kaynağının "fakirlik ve ayrılıkla" özetlenebileceğini ifade etti. Ceylan, "Bugün geldiğimiz noktada yüksek bir eğitim seviyesine gelen Türkiye modelini Fransa'da uygulayarak Türkiye'deki dinamizmi yakalayabiliriz." ifadelerini kullandı.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?