banner39

Gelişim Psikolojisi

Yrd. Doç. Dr. Hatice Ergin ve Yrd. Doç. Dr. S. Armağan Yıldız'ın hazırladığı gelişim psikolojisi alanında temel başvuru kaynağı olmaya adaydır.

Arşiv 16.04.2010, 23:29 16.04.2010, 23:29
Gelişim Psikolojisi


Hayriye Öztuğrul / Dünya Bülteni

Gelişim psikolojisi, insanı bebekliğinden yaşlılık dönemine kadar gösterdiği duygu-düşünce-davranış özellikleri açısında inceleyen psikolojinin alt bilim dalıdır. 

Gelişim psikolojisini bilmek ve anlamak insanın kendisini anlamasının bir yoludur. İnsanı tanıma ve anlama konusunda tek yol olmamakla birlikte başvurulan önemli bir bilgi alanıdır.

İnsanı ister bebek, çocuk, ergen olsun, ister yetişkin, yaşlı olsun anlamaya çalışmak hassas ve özen gösterilmesi gereken bir iştir. Bu sebeple hangi kaynaklardan bilgilenildiğini sorgulamak gerekmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Hatice Ergin ve Yrd. Doç. Dr. S. Armağan Yıldız’ın hazırladığı bu kitapta; gelişim psikolojisinde kuramlar ve araştırma yöntemlerini, gelişimle ilgili temel kavramları fiziksel gelişim, bilişsel gelişim, duygusal gelişim, benlik, kimlik ve kişilik, ahlak gelişimi gibi konuları, aile ve okul faktörünün gelişime nasıl etki ettiğini bulmak mümkündür. Ayrıntılı ve kapsamlı bir şekilde titiz bir çalışma ile hazırlanmış bu kitap gelişim psikolojisi alanında temel başvuru kaynağı olmaya adaydır.

Kitabın yazarlarından Yrd. Doç. Dr. Hatice Ergin İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı’nda görev yapmıştır. Etkili iletişim becerileri, iletişim becerileri eğitim programları (ebeveyn-çocuk, öğretmen-çocuk, çocuk-çocuk iletişim becerileri), davranış bozuklukları, öğretim ilke ve yöntemleri konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Armağan Yıldız halen İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Eğitimde Psikolojik Hizmetler konusunda çalışmalarını devam ettiren Yıldız, çocuk suçluluğu ve yeniden eğitim, özel öğretim yöntemleri, resimleriyle çocuk derslerini vermektedir.

Gelişim Psikolojisi
Yrd. Doç. Dr. Hatice Ergin / Yrd. Doç. Dr. S. Armağan Yıldız
Yayın evi: NOBEL YAYIN DAĞITIM
Yayın Yılı: 2010


 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?