banner39

Gemideki 39 Türk vatandaşı geri gönderiliyor

İsrail'in saldırıdan sonra el koyduğu gemilerde bulunan Türkiye vatandaşı 39 kişinin geri gönderileceği öğrenildi.

Arşiv 31.05.2010, 18:23 31.05.2010, 18:23
Gemideki 39 Türk vatandaşı geri gönderiliyor

Gazze'ye yardım götürmek üzere yola çıkan, ancak saldırıya uğrayan ''Mavi Marmara'' gemisi Aşdod limanına vardı. Gemi ile bağlantı kurulamıyor. Gazze adlı geminin yolcuları arasında bulunan 39 Türk Türkiye'ye dönüyor.

AA muhabirinin Denizcilik Müsteşarlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre içinde Türkiye'nin yanı sıra 32 ülke vatandaşının bulunduğu ''Mavi Marmara'' gemisinin iletişim kurmaya yarayan cihazları kapalı. 353 Türk vatandaşının bulunduğu ''Mavi Marmara'' gemisi ile telefon da dahil olmak üzere hiçbir şekilde irtibat kurulamıyor.

Bu arada yardım konvoyundaki ''Gazze-1'' gemisinin İsrail'in Aşdod Limanı'na vardığı, ''Defne'' isimli gemi ile Yunan bandıralı bir diğer geminin ise Limana varmak üzere olduğu bilgisinin de Denizcilik Müsteşarlığına ulaştığı öğrenildi.

"GAZZE" ADLI GEMİNİN YOLCULARI ARASINDAKİ 39 TÜRK'ÜN İŞLEMLERİ TAMAMLANDI: 39 TÜRK TÜRKİYE'YE DÖNÜYOR


İsrail ordusunun Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından, Akdeniz kıyısındaki Aşdod Limanı'na getirilen gemilerde bulunan, çeşitli ülkelerden 11 kişinin işlemleri tamamlanarak ülkelerine gönderildiği öğrenildi.

Aşdod Limanı'ndaki yetkililerden edinilen bilgiye göre, İrlanda, Bulgaristan ve ABD uyruklu ikişer, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti uyruklu birer kişi İsrail'den ayrıldı.

Bu arada, filoda yer alan gemiler arasında bulunan "Gazze" gemisindeki tüm yolcuların boşaltıldığı, buradaki 39 Türk'ün, İsrail'deki Türkiyeliler Birliğince sağlanan bir tercüman aracılığıyla işlemleri tamamlandıktan sonra, Türkiye'ye dönmeyi kabul ettikleri öğrenildi. Ancak, Türk yolcuların ne zaman Türkiye'ye gönderilecekleri konusunda henüz bir bilgi edinilemedi.

AŞDOD LİMANI'NDA BEKLEYEN DİPLOMATLARI HALA LİMANA SOKMADILAR

Öte yandan, sabahın erken saatlerinden bu yana Aşdod Limanı'nın önünde bekleyen ve gemilerde vatandaşları bulunan ülkelerin diplomatları hala limana sokulmadı. Limanın kapısı önünde saatlerdir bekleyen 30 kadar diplomatik misyon görevlisi bulunduğu belirtiliyor. Diplomatik misyon görevlileriyle zaman zaman dışarı çıkan İsrailli görevliler arasında sert tartışmalar da yaşandı. Misyon temsilcilerinin İsrailli yetkiliye "Hem gemilerimize el koyuyorsunuz; hem de vatandaşlarımızla bizleri görüştürmüyorsunuz" diye tepki gösterdikleri belirtildi. Diplomatik misyon görevlileri, vatandaşları ülkeden sınır dışı edilirken kendilerine bilgi verilmemesinden yakındılar.

 

Kaynak: Ajanslar
 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?