banner39

Genç Dergisi 4 yaşında!

Genç Dergisi Ekim sayısıyla beraber 4 yaşına girdi.

Arşiv 05.10.2009, 17:28 08.10.2009, 15:56
Genç Dergisi 4 yaşında!Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Genç Dergisi bu ay insanlara günlük hayatta yapştırılan etiketleri dosya konusu yapıyor.

Etiketlerden kaçmak pek mümkün değil. Bazen gereksiz de… İnsanlar birbirine bakar ve ilk andan itibaren zihinlerde imajlar, kavramlar, etiketler zinciri oluşur. "Etiket iyidir, korkmayın; Etiketinizin içini doldurmaya bakın…" diyen Ali Düz ve Murat Sözer, kendimize taktığımız ve başkaları tarafından bize takılan etiketlere değiniyor bu ay. Üniversite öğrencileriyle yapılan mülakatlarla zenginleştirilen dosya konusunun ana fikri şu cümlelerde gizli: "Ayrılığın (daha doğrusu derecelendirmenin) zihin açıcı ve rahmetin tecellisi olabileceği bir yerde, beraberlik söylemiyle iddiasızlığı pompalayan zihniyete karşıyız. Sen necisin? Etiketin yoksa iddian da yok. Başkası seni konumlandıracak, iktidar hep o olacak. Hayal âleminde gezmeye benzer çünkü etiketsizlik."

Röportaj köşelerinde bu ay üç konuk yer alıyor. Ahmet Efe: "Dinlemekten Ziyade Okumalısınız!" derken, Ali Haydar Haksal: "Müslümanlar Sekülerleşti Gençlik Hareketleri Etkisiz Hale Geldi!" diyor. Tarık Tufan ise: "Hakikate yakın olduğun ölçüde değer taşırsın…" diyor ve ekliyor: "Her müezzinin bir Sezai Karakoç kitabının kapağını aralamasını hayal ediyoruz."

Yazar adaylarına müjde! Bundan sonra her ay, usta yazar Metin Karabaşoğlu "Yazı Atölyesi" köşesinde "Yazmak ama nasıl?" sorusunun cevabını arayacak ve gönderdiğiniz yazıları değerlendirecek.

Ayşegül Genç ve Sami Yaylalı'nın birlikte hazırladığı "Bellek Kartı" sayfası, GENÇ'in dördüncü yılının diğer yeniliklerinden. Bu sayıda 1964 yılına gidiliyor ve bu tarih hafızalarımıza farklı bir üslupla kazınıyor.

Dergide yer alan diğer yazarlar ve yazı başlıkları şöyle: Bülent Akyürek "Müslümanın Rüyası Nasıl Olmalıdır?", Ayşegül Genç "Üzerinde Allah Yazan Odun", Süleyman Ragıp Yazıcılar "Gözlerini Kaçırma Benden", Sinan Özgenç "En Lazım Olan Cevabın Sorusu", Rabia Gülcan Kardaş "Sıradan Bir Başörtülünün Hallerini Arz", Adem Bölükbaşı: "Bir Şahsiyet Şuurunun Temsilcisi: Erol Güngör", Gökhan Gökçek: "Allah Yolunda Yaptığım Bir İşi İçin Asla Özür Dilemem!" M. Emin Kul "Yeni Başlayanlar İçin Üniversite", Mesut Kaya "Davanın Yaşayan Duayeni", Sami Yaylalı "Dertli: Asım Gültekin", Zeliha Akkaya "Yuvayı Yapmayan Dişi Kuşlar".

GENÇ'te bu ay ödüllü test de yer alıyor.

GENÇ'in ilgiyle takip edilen ücretsiz eki Tarih Gastesi'nden birkaç başlığı sıralayacak olursak: "Osmanlı Sarayında Rüya Seferberliği", "Mısır'ı Aldık Sinan Paşayı Kaybettik", "Hacer'ül Esved İstanbul'da!".

Genç Dergi'ye nasıl ulaşacağınız konusuna gelince: 0212. 671 07 00'dan (dahili 178) müşteri hizmetleri merkezini arayıp abone olabilir, size en yakın Kültür Dergi Dağıtım satış noktasının yerini öğrenebilir yahut derginizi NT ve Gökkuşağı mağazalarından temin edebilirsiniz.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?