banner39

Genç işadamları partilerin kapatılmadığı bir Türkiye istiyor

Genç işadamları dünyadan etkilenen değil, dünyayı etkileyen bir ekonomik yapıya sahip ve partilerin kapatılmadığı bir Türkiye istiyor.

Arşiv 19.05.2008, 17:15 19.05.2008, 17:15
Genç işadamları partilerin kapatılmadığı bir Türkiye istiyor

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK), üyeleri arasında yaptığı çalışma neticesinde genç işadamları olarak "nasıl bir Türkiye" özlemi içerisinde olduklarını belirledi.

Buna göre; genç işadamları dünyadan etkilenen değil, dünyayı etkileyen bir ekonomik yapıya sahip olmayı ve partilerin kapatılmadığı bir Türkiye istiyor. 

FAHRİ SARRAFOĞLU/DÜNYA BÜLTENİ

SAMSUN:  Türkiye Genç işadamları Konfederasyonu (TÜGİK), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı Samsun'da kutladı. TÜGİK Genel Başkanı Hazim SESLİ, TÜGİK YİK Başkanı Oktay Mersin, TÜGİK Genel Sekreteri ve EGAFED Başkanı Efkan Ceylan, TÜGİK Başkanvekili ve İÇGİAF Başkanı Hakan Karalar, TÜGİK Başkan Vekili ve ÇUGİAD Başkanı Ayhan Şenbayrak, TÜGİK Başkanvekili ve ESGİAD Başkanı Erdal Şahbaz, TÜGİK Başkanvekili ve MARGİAD Başkanı Ferhan Ademhan, TÜGİK Kurucu Genel Başkanı Erhan Özmen, SAMGİAD Başkanı Sevda Güner ve TÜGİK üyesi dernek başkan ve yöneticileri katıldı.

İŞTE GENÇ İŞADAMLARININ İSTEDİKLERİ TÜRKİYE

Samsun Genç İşadamları Derneği'nin (SAMGİAD) evsahipliğinde gerçekleştirilen TÜGİK 'Nasıl Bir Türkiye' konulu basın toplantısında, genç işadamlarının talepleri şu cümlelerle ifade edildi:

DOĞRUDAN YATIRIM YAPILAN BİR ÜLKE İSTİYORUZ

" Kendi kendine yeten bir ülke olmak elbette ki; önemlidir. Ama günümüzde unutulmamalıdır ki; "hiçbir ülke ya da hiçbir kimse bir ada değildir'… Bu yüzden bütün dünyaya açık, rekabet içinde olan ve paylaşan bir iş dünyası temel hedefimiz olmalıdır."

Nasıl ki; biz başka ülkelerde, farklı kıtalarda yatırımlar yapma arzusunda isek, başka ülkeler de bizim ülkemizde yatırım yapmak istemektedirler. Biz genç işadamları olarak; finans piyasasında etkili olan yabancı sermayenin dolaylı yatırımdan ziyade doğrudan yatırım yaptığı, bu sayede istihdamın artırılmasında temel kaynak oluşturduğu bir Türkiye istiyoruz. Üretim artışı sağlanarak katma değeri yüksek üretimlere dönerek, ihracatı ithalattan fazla olan bir ülke olmak yegane hedeflerimizden biri olmalıdır.

Ülke olarak, eğitim için sermayesini aktaran tüm gençlerin doğru yönlendirilmesi, işlerliği olan sektörlerde eğitim alması en önemli hedefimiz olmalı. Bizler, sadece üniversite okumak değil, çalışacağımız, çalıştıracağımız ve öğretimde yer alacağımız alanların planlanmasından yanayız. Bu nedenle, gençlerimizin idare edilen değil, idare eden, yönetilen değil yöneten kişiler olarak yetiştirildiği bir Türkiye istiyoruz.

    DÜNYAYI ETKİLEYEN BİR ÜLKE OLMALIYIZ

Hepimiz biliyoruz ki; dünyanın bir ucundaki ekonomik gelişme artık çok kısa bir sürede bizi de etkilemektedir. Bu etkinin ülkemizi olumsuz etkilememesi için iç ekonomik dinamiklerimizde, kararlılığımızı kaybetmeden, dik durmamız gerekmektedir. Artık dünyadan etkilenen değil, dünyayı etkileyen bir ekonomik yapıya sahip Türkiye istiyoruz.

Başta devletin ve rejimin daha etkili işler hale gelebilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalı, yargı, eğitim ve idari yapının yeniden düzenlenmesi için reformlar hayata geçirilmelidir. Demokrasimizi geliştirmeye yönelik çabalar kesintisiz sürmeli. Bunun için eğitim, idari yapı ve adalet sisteminin hükümetlere göre değişmediği bir Türkiye istiyoruz.

 

GENÇ ÜRETİM GÜCÜ GEÇ OLMADAN KULLANILSIN

Türkiye 185 dünya devleti içerisinde nüfus bakımından 16'ncı, toprak büyüklüğü bakımından 32'nci Gayri Safi Milli Hasıla bakımından da 19'uncu sırada yer alan Türkiye'nin genç üretim gücünün, geç olmadan kullanılmasını istiyoruz.

Dünyadaki gelişmeler elbette ki ülkemizi etkileyecektir. Ama ne yazık ki; bu etkiler ekonomik, kültürel ve siyasal yapımızda sürekli istikrarsızlıklar yaratmaktadır. Bizler artık istikrarsızlık yaşayan bir ülke değil, istikrar içinde yaşayan bir Türkiye istiyoruz.

Seçim sisteminin ülkemizdeki bütün vatandaşların eşitçe temsil edilebileceği bir niteliğe kavuşturulmasını, seçimlerde barajlarla temsiliyetin engellenmediği ve katılımcı demokrasi açısından baraj yüzdesinin daha aşağılara çekildiği bir Türkiye istiyoruz.

Parlamentoda seçilen milletvekillerinin genel merkez tarafından ve delege sistemi ile belirlenmediği, parti başkanlarının başkanlığı devretme kültürüne sahip olduğu bir Türkiye istiyoruz.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?