banner39

GENÇ: Neye gülüyoruz, niye gülüyoruz !?

Bu ay Genç Dergisi Neye Gülüyoruz, Niye Gülüyoruz!?" başlığıyla günümüz mizahını araştırıyor...

Arşiv 08.04.2009, 10:56 20.04.2009, 12:24
GENÇ: Neye gülüyoruz, niye gülüyoruz !?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu ay Genç Dergisi 'mizah'ı mercek altına alıyor. Bu ay Genç Dergisi. Bu ay Genç Dergisi 'mizah'ı mercek altına alıyor. Ali Can, mizahın ne olduğu ve ne olmadığını tarihsel boyutlarıyla ele alıp sıkı bir analizle değerlendiriyor. Mizah denince Recep İvedik gibi filmlerin akla gelmeye başlaması üzerine, "İvedik'in hiçbir otorite ve kural tanımaması izleyiciyi rahatlatıyor." diyen Ali Can, bu görüşünü sosyologların açıklamalarına dayandırıyor. Uzmanlara göre "Bunalımlı dönemlerde insanlar gülecekleri ya da ağlayacakları melodram tarzı filmlere yöneliyor". Diğer yandan, mizahın sadece bir sahne sanatı ya da filmlerde işlenen bir sanat olmadığı, bizzat hayatın her alanında yaşandığı da ortaya konuyor.

 Konu çerçevesinde, Murat Kaya "En Güzel İnsan Neye Gülerdi? Niye gülerdi?" başlığı altında Peygamber Efendimizin hayatından bir demet tebessüm tablosu sunuyor bizlere. Gençlerin ve uzmanların da görüşlerine geniş yer verilerek zengin bir içerik sağlanıyor.. "Neye gülüyorsunuz?" sorusuna gençlerin cevaplarından bazı başlıklar: "Bu şartlar altında insanın hiç gülesi gelmiyor!"," Gülmeyi silah olarak kullanırız bazen", "Mahalle baskısına tüm mahallece güldük".

Röportaj köşesinde, şair Ali Ayçil "Ancak Hedefini Koruyan Bir Kez Daha Yenileceği Mücadeleye Girişir." diyecek. Abdullah Palazoğlu ile yapılan röportajın başlığı: "Aslına Dönen Papaz". Diğer röportajlar ise Münir Erbörü, Umut Mürare ve Veysel Akkaya ile... "Ağaç yakma sanatı"nın üstadı Erbörü ile bu güzide sanat üstüne konuşuldu. Umut Mürare ile ezgiler ve sanatçı kişiliği, Veysel Akkaya ile ise, son kitabı "Genç Sahabiler" üzerine söyleşi yapıldı.

Yazarlarımızdan Rabia Gülcan "Bir Robot Çek İyi Yemek Yapsın" başlığını atıyor yazısına. Mesut Kaya "Kalk! Aşkı Akılla Evlendir" diyor. Harun Kırkıl "Stepne!" Ayşegül Genç "Çok Sesli Bir Hikaye" ile karşımızda.

Genç'in ilgi gören eki "Tarih Gastesi" tarihi olayları günümüz basın diliyle bugün olmuş gibi aktarıyor. Fil Vak'asının aktarıldığı haberin başlığı şöyle: "Habeşistan Kara Kuvvetleri İmha Edildi!". Diğer başlıklardan bazıları: "Son Peygamber Doğdu", "Ulu Camii'de olaylı Hutbe!", "Hz. Muhammed'i En Yakınlarından Sorduk".

Genç Dergi'ye nasıl ulaşacağınız konusuna gelince: 0212. 671 07 00'dan (dahili 178) müşteri hizmetleri merkezini arayıp abone olabilir, size en yakın Kültür Dergi Dağıtım satış noktasının yerini öğrenebilir yahut derginizi NT ve Gökkuşağı mağazalarından temin edebilirsiniz.

TARİH YAZMAK ELİNİZDE!!!

Tarih Gastesi, Genç Dergi'nin ücretsiz eki olarak tam 4 aydır yayın hayatında. İlk sayısından itibaren; umulanın çok üzerinde ilgi ve beğeniyle karşılandı. Niye bu kadar beğenildi diye sorulduğunda ise alınan cevap şu oldu: Onu diğerlerinden daha sevilir kılan şey; Tarih Gastesi'nin üslubu. Tarihi olay ve durumların, çok tanıdık, çok güncel bir sunumla: Bildiğimiz güncel haber ve gazete üslubuyla sunulması.

Anlatmakla olmaz ama. Hemen bir Genç Dergi alıp, içindeki Tarih Gastesi'ni iyice bir incelemek lazım. Niye mi? Tarih Gastesi'nin tarihte bir ilk olan haber yarışmasında dereceye girebilmek için! Evet: Tarih Yazmak Elinizde!

Tek yapacağınız: Tarihi bir olayı ele alıp: "Bu olay ajanslara yeni düşmüş olsaydı ve bizler bir gazetenin yayın kurulu olsaydık, nasıl görürdük haberi?" diye düşünüp, ona göre yazmak. Espri yapacağız diye tarihi olayların hakikatlerini çarpıtmadan ama...

İşin ucunda: Birinciye 500 TL, ikinciye 300 TL, üçüncüye 200 TL ödül var!

Katılım Bilgileri:

Yarışmaya en fazla 5 haberle katılınabilir.
Haberler; tarihte gerçektan olmuş bir olaya dayandırılmalıdır.
Anlatımda güncel habercilik dili kullanılmalı, mümkün mertebe mizahi unsurlar da içermelidir.

Son başvuru: 31-05-2009

Başvurular: tarihgastesi@gencdergisi.com veya sinan@gencdergisi.com adreslerinden birine e-posta yoluyla yapılacaktır.

Göndereceğiniz mailde adres ve telefon bilgileriniz mutlaka yer almalıdır.
Dereceye giremeyenler üzülmemelidir. Üzülündüğü zaman; yarışma sonrasında göndereceğiniz haberlerin de telif karşılığında Tarih Gastesi'nde yayınlanma şansının devam etmekte olduğu hatırlanmalıdır.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?