banner39

Genç öncülerden 'Asım'ın Nesli' gecesi

Genç Öncüler Dergisi "Asım'ın Nesli" adıyla bir gece düzenliyor.

Arşiv 18.12.2009, 04:06 24.12.2009, 12:29
Genç öncülerden 'Asım'ın Nesli' gecesi


Dünya Bülteni / Sıdıka Dağlı

Genç Öncüler Dergisi "Asım'ın Nesli" adıyla bir gece düzenliyor. Çemberlitaş Fırat Kültür Merkezi'nde düzenlenecek gece yoğun bir program içeriğine sahip.

23 Aralık Çarşamba günü saat: 18.00'de gerçekleştirilecek programda gençlerin yazıp, yönettikleri ve oyunculuklarını sergiledikleri oyun yanında Akif'den şiirler, Asım'ın Nesli konuşmaları da yer alıyor.

Programın final bölümünde ise duruşu ve eserleriyle gençliğe örnek sevilen sanatçı Ömer Karaoğlu sahne alıyor.

Asım'ın Nesli programı ücretsiz olup katılıma açık.

İrtibat için (212) 531 10 33 numaralı telefondan bilgi edinilebilir.

banner53
Yorumlar (7)
Mustafa R. 12 yıl önce
Haberde geçen programın afişlerini gördüm. Ama hiç hoş görmedim. 18 Aralık Cuma günü ilkönce Fatih Yavuz Selim otobüs durağının camına iki taraflı yapıştırilmış gördüm. İlgilendim ama doğrusu böyle korsan afişlerle duyurulmasa iyi olurdu dedim. Durakta yemen yan tarafta iki yönlü panoya para ödeyip ilan astıranların hemen yanına onların yarısı kadar kocaman bir ilanı beleşten yapıştıkmak hoş değildi. Ama dahasını da gördüm: Aynı gün Vezneciler'de otobüs duraklarının arkasındaki billboardlarda da aynı ilanları gördüm. Başkasının parasını ödeyip yapıştırdığı ilanların tam ortasına yine bu kocaman ilanlar yapıştırılmıştı. Belli ki bütün bunlar bile isteye yapıştırılmıştı. Afişte duyurulan programın adı 'Asım'ın Nesli'. Mehmed Akif'in gayret ve ahlaki olgunluğuyla idealize ettiği genç nesil. Afişlerde, programda Kuran okunacağı da yazılmış. İşte bu ilanları okuyup programa gelecekler diye düşünülmüş belli ki. Başka tepkisini bir yerlere ileten oldu mu bilmiyorum. Ama ben internetten aradım, programı organize ettiği bildirilen 'Genç Öncüler' adıyla birtek tiyatro topluluğu buldum. Ona da bu mesajı gönderdim. Ama tiyatro topluluğu organizasyondan yada afişlerden ne kadar sorumlu bilemiyorum. Neyse ama düşündüm acaba dindarlar bunu normal bulabilir mi diye. Mesela bu yaptığımız hayırlı iş, sevap; bunun için otobüs duraklarına izinsiz afiş yapıştırabiliriz, hele billboardlardakiler kapitalist reklamlar, onları kamufle etmek mahzurlu değil değil hatta gerekli diyebilirler mi acaba? Bilmiyorum. Ama bildiğim şu ki üniversite duvarlarını afişleriyle görünmez hale sokanlar bile bunu yapmıyorlar. Düşünsenize onların da aynısını yaptığını. Oysa bunu yapan anarşistvari düşünen aşırı sol grup değil, dindar bir grup. Ahlaklı nesil vurgulu bir programın ilanı bile böyle yapılıyor. İşte bu gibi davranışlarla dindarlık, kabalıkları, yanlışlıkları örten bir örtü gibi görülmeye başlıyor. Ve bir de umarım dayanışma adına eleştirmek de yanlış bulunmaz; eğer eleştirmezsek nasıl hatalarımızı, günahlarımızı anlayacağız.
Alperen Gençosmanoğlu 12 yıl önce
Arkadaşım içten ve samimi eleştirilerin için teşekkür ederim. Ancak aynen dediğin gibi biz bunları hiçte yanlış görmüyoruz. Eğer özel mülke yapılanlar varsa bu konuda yanlışımızı kabulleniriz ancak halka ait yerleri kullanmak bizim hakkımız, o kapitalist ve fahşayı kusan reklamları perdelemeninde hayırlı bir iş olduğunu düşünüyorum. Mazlumun kanını sömürerek kazandığı paralarla bana bir hak idda edemez ne yazık ki...
salih demir 12 yıl önce
alperen adlı arkadaşın özrü kabahatinden büyük. bu yaklaşım 80'li ve 90'lı yıllarda (hala bunun kırıntıları var)otobüse binerken bilet atmamayı, elektrik, su saatleriyle oynayıp faturadan kaçırmayı tağuta karşı mücadelenin bir parçası olarak gören zihniyetin tipik bir örneği. efendim kamuya ait imiş onun için mubahmış. arkadaşım bunun adı hak yemedir, beleşçiliktir, bedavacılıktır. böyle yapa yapa, diye diye milleti soğuttunuz İslam'dan. bırak sen panoyu su Allah'a ait değil mi, Allah'ın suyunu fatura ediyorlar bize, o halde ne yapmalı; bu zihniyete göre saatle oynamalı. çünkü su Allah'ın suyu, insanlar için yaratmış. nasıl parayla satılabilir. oysa bu hırsızlıktır, parasını ödeyen insanlara saygısızlıktır. bari bu yaptıklarınızı ulu orta savunmayın. müslümanız dediğinizde gülerler size...
Alperen Gençosmanoğlu 12 yıl önce
Evet suda Allah'ın ama genellemeci örneklerle konuşmak, olayı bu kadar seviyesiz yerlere çekiyor ne yazık ki...Şimdi anakronizme düşmemek lazım80-90da yapılan şeyleri bu örnekle eşleştirmek kusura bakmayın ama abesle iştigaldir.Bugün şeriat devletide olsa o otobüste, evde kullandığımız suda paralı olacak,o yüzden bunları anlatmanın bir gereği yok. Ancak hak yemekten bahsedenler kaç tane işçinin veya kaç tane işsizin hakkını savunmak için kılını kıpırdattı. Allah fahşayı engellemek görevini vermişse bana hiç bir meşruiyeti olmayan, hem üreteni hem tüketeni kanının son damlasına kadar sömüren bu aşağılık şirketlerin hak iddia etme gibi bir terbiyesizlik hakları yoktur. Allah'ın halifeleri dünyayı imar etmekle sorumludur. O yüzden kusura bakmayın yaptığım her işin iznini belediyeden almak zorunda değilim.
Asude K. 12 yıl önce
Billboardları anladım para ödenmiş; ama duvarlara, elektrik direklerine yani boş yerlere afiş asmanın neyini yanlış buldunuz?
Asuman 12 yıl önce
Genç Öncüler gereksiz tartışmaların içine girmemeli ve misyonuna sahip çıkmalıdır...
Emir Timur 12 yıl önce
Gencler emeginize saglik, bu elestirileri yapan insanlar hayatlari boyunca bir mücadele ugrunda kafa yormamis, bir zahmete girmemis insanlar besbelli ki. O yapistirilan afisler belediye ekipleri tarafindan zaten günde iki kere toplaniyor, böyle Allah'ın kelamının konusuludugu programlara ancak bu sekilde insanların görebilecegi yerlerden ulasiliyor, bilboardlari kiralamanin genclere oldukca külfetli gelmesi gayet dogaldir, zaten öyle bir seye gerek de yoktur, kimse kan emici sirketlerin avukatligini yapmasin, bu bir genclik askidir, bu bir dava askidir. Ve oraya afisleri yapistiran gencler bunlarin bir kac saat icerisinde tekrar toplatilacaginin bilincindedir. Kalici hic bir zarar verilmemistir.
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?