banner39

Genç Siviller'den Yargıtay'a muhtıra dersi

Genç Siviller: Yargıtay ya parti olsun ya da muhtıra vermeyi öğrensin!

Arşiv 22.05.2008, 14:11 22.05.2008, 16:09
Genç Siviller'den Yargıtay'a muhtıra dersi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yargıtay Muhtırası pek tutmayınca Genç Siviller, "Ya Yargıtay Partisi olun ya da muhtıra vermeyi öğrenin" diyerek "Muhtıra Yazma Tekniklerini" yazdı.

Yargıtay'ın dünkü bildirisine karşı Genç Siviller Rahasız Hareketi, "Yargıtay'a iki seçmeli ders Siyasete Giriş Dersi ya da E-Muhtıra Yazma Teknikleri Eğitimi" diyerek tepkisini ortaya koydu.

Yargıtay Başkanlar Kurulu dün, hükümeti ve kimilerine göre de Anayasa Mahkemesi'ni hedef alan 'muhtıra' niteliğinde bir bildiri yayınlamıştı. Yaptığı ilginç eylem ve basın açıklamalarıyla her defasında demokrasi karşıtlarını eleştiren Genç Siviller, Yargıtay'ın e-Muhtırasını bugün saat 12.15'de Güvenpark'ta okudukları basın bildirisi ile protesto etti.

Yargıtay'ın dünkü bildirisi ile adeta anamuhalefet partisi görevine soyunduğunu söyleyen Genç Siviller Yargıtay'a iki öneri de bulundu: "Ya varlığınızı bundan sonra siyasi parti olarak devam ettirin ya da doğru dürüst muhtıra vermeyi öğrenin..."

Yargıtay'a 'Yargıtay Partisi' olarak devam etmeleri halinde "Siyasete Giriş Dersi"ni tavsiye eden Genç Siviller, Yargıtay olarak kalmaları halinde de "e-muhtıra yazma" dersini önerdiler...

"Genç Siviller olarak çiçeği burnunda muhtıracı Yargıtay'ın bir karar vermesi gerektiğini düşünüyoruz" diyen Genç Siviller'den Yargıtay Başkanları Kurulu'na e-muhtıra yazma teknikleri şu şeklde:

Genç Siviller olarak çiçeği burnunda muhtıracı Yargıtay'ın bir karar vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

5 sayfalık muhtıra veren Yargıtay; bundan sonra varlığını ya bir siyasi parti olarak devam ettirmeli ya da adam gibi muhtıra vermeyi öğrenmelidir. 

Bu seçimi yapmalarına yardımcı olmak düzenlediğimiz eğitim seçmeli iki dersten oluşmaktadır. 

Yargıtay'ın yaklaşan yerel seçimler öncesi yoluna Yargıtay Parti'si olarak devam etmeyi düşünmesi durumunda Siyasete Giriş Dersi'ni; 'Yok! Yargıtay olarak kalmak istiyorum' demesi halinde ise E-Muhtıra Yazma Teknikleri Eğitimi'ni seçmesi tavsiye edilmektedir.

Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.

İşte ilk dersimiz, Başkanlar Kurulu üyeleri buradaysa başlayabiliriz

Hızlandırılmış Siyasete Giriş Dersi

Yargıtay Parti'sini kurmak için öncelikli olarak devlet memurluğundan istifa edilir.

Sırmalı yakalı cüppeler Yargıtay depocusuna teslim edilir.

En az 30 Yargıtay üyesi bir araya gelir.

Parti kurulmasıyla ilgili gerekli formalar, içişleri bakanlığı web sitesinden indirilir.

Formlar siyah ya da mavi dolma kalemle itinayla doldurulur.

Kurucu Yargıtay Üyeleri ikametgâh, sabıka kaydı ve nüfus cüzdanı suretlerinden 5'er kopya hazırlar.

İlgili formalar ve belgelerle İçişleri Bakanlığı'na başvurulur.

Parti kuruluşuyla ilgili kararın olumlu çıkması durumunda ilgili belgeler Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi'ne sunulur.

En az Türkiye'nin üçte birinde örgütlenme sağlanır.

Yargıtay üyelerine özel Muhtıra Yazma Teknikleri Eğitimi

Etkili bir muhtıra tabiî ki 5 sayfa olmamalıdır. Bunun dünya muhtıra literatüründe bir başka örneği yoktur. Çok acemice bir iş olmuştur bu.

Bu kadar kalabalık bir metin kimseyi ürkütmez, mesajı yeterince ortaya çıkmaz. Basın mensuplarını boşuna yere yorar.

İyi bir muhtıra için beyaz bir sayfa alınır.

Üç eşit paragrafa bölünür.

Birinci paragrafta ülkemizin içinden geçtiği 'elim' durum kısaca özetlenir. Kardeşin kardeşi kırdığından bahsedilir.

İkinci paragraf mesnetsiz saldırılar için kullanılır. Olmamış şeyler olmuş gibi gösterir, olmuşlar abartılır, süslenir.

Üçüncü paragrafta kısaca muhatabınız tehdit edilir. Burada atış serbesttir. Tehdit ederken neyle tehdit ettiğiniz de ucundan azıcık gösterilir.

Her bölümde Atatürk'ten vurucu bir özdeyiş bulundurulur.

Muhtıralar, 'Yüce Türk Milletine' diye başlar, dil bilgisi kuralları önemsenmez, cümle düşüklükleri özellikle bırakılır.

Ünlü darbeci Franko'nun o ünlü sözünde dediği gibi "İyi bir muhtıra metni bir tür ağlama duvarıdır." Derdin neyse samimiyetle anlatırsın, demokrasi ne olur, ekonomik kriz çıkar mı düşünülmez. Önemli olan senin içindeki safrayı atmandır, rahatlarsın. Muhtıra bencil bir eylemdir.

Muhtıralar asla Çarşamba günü değil, Cuma günü borsa kapandıktan sonra yayımlanır.

Etkili bir muhtıra için önceden yandaş basınla ilişkiye geçilir, siz muhtırayı açıklamadan, onlar manşetlerini hazır ederler, köşe yazılarını çoktan kaleme almış olurlar.

Diyelim ki, kimse sizin muhtıranızı takmadı. Böyle durumlarda düş kırıklığına gerek yoktur. "Önümüzdeki muhtıralara bakıyoruz" denir, sanki böyle bir muhtıra yayınlanmamış gibi rutin işlere dönülür.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?