banner39

'Gençliği 60'lı yıllara götüremezler'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu gençliği, 1960'lı, 1970'li yılların içi boş sloganları ile kimse yönlendiremez'' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Gençliği 60'lı yıllara götüremezler'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gençliği 1960'lı, 1970'li yılların içi boş sloganları ile kimsenin yönlendiremeyeceğini belirterek, ''Gençlik, bir ülkenin aynı zamanda ruhudur, aklıdır, vicdanıdır, ufkudur...'' dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çözülmesi gereken meseleleri, zengin imkan ve fırsatlarının da genç nüfusla doğrudan ilgili olduğunu kaydederek, Türkiye'de eğitim süreci içinde yaklaşık 17 milyon çocuk ve genç bulunduğunu hatırlattı.

30 yaşın altındaki nüfusun 40 milyona yakın olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

''Türkiye'nin geleceğini, eğitimini, sağlığını, istihdamını, kalkınmasını konuşurken, mutlaka bu gerçeklerden hareket etmek zorundayız. Gençlik, hem geleceğimiz hem bugünümüzdür. Her anne ve baba, kendi çocuğunu sadece gelecek için değil, evladı olduğu için sevdiğine göre, biz de bu ülkenin tüm çocuklarını, gençliğini bu duyguyla bu düşünce ile kucaklamalıyız.

Her anne-baba çocuğu için iyi bir gelecek hayal eder. Bundan daha tabii bir şey de olamaz. İşte o yüzden 'gençlik, hem bugünümüz, hem geleceğimizdir' diyoruz. Gençliğin meselelerini ertelemekten, geleceğe havale etmekten daha büyük bir yanlış olamaz. Gençliğe bugünden sahip çıkmak için bakanlıklarımızın, yerel yönetimlerimizin ilgili bütün kurumlarımızın bu konuyu yeni baştan ele alması gerektiğini vurguluyorum. Önümüzdeki dönemde bütün kurumların buraya odaklanması gerekiyor.''

Erdoğan, parti, hükümet, parlamento grubu ve belediyeler olarak, eğitime bütçeden en büyük payı ayırdıklarını bildirdi.

Bu yıl gençliğe Cumhuriyet tarihinin en büyük payını ayırdıklarını anlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sadece bu hamlelerinin bile Türkiye'nin bugününe ve geleceğine yapılmış en büyük yatırım olduğunu bildirdi.
    
     -Nutuk'tan alıntılar-

Erdoğan, bugünü, dünyayı idrak eden gençliğin, eskiye göre ufkunun açık olduğunu ifade ederek, ''Geçmişini bilen ve tarihi köklerinin farkında olan bir gençlik, kimlik ve aidiyet krizi yaşamayan bir gençlik olur'' diye konuştu.

Atatürk'ün Nutku'ndan çeşitli bölümler de okuyan Erdoğan, ''... yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz'' ifadesini hatırlattı.

Bugünkü gençliğin 1970'li, 1980'li yılların gençliği olmadığını kaydeden Erdoğan, ''Bu gençliği, 1960'lı, 1970'li yılların içi boş sloganları ile kimse yönlendiremez'' dedi.

Erdoğan'ın konuşması, salonda bulunan gençlerin alkışlayıp, slogan atması nedeniyle sık sık kesildi.

2009'DA İMF'NİN BORCU BİTEBİLİR

Erdoğan konuşmasında, 'Türkiye "IMF'in oyuncağı oldu" yanıltmacaları yapılıyor. Bizden önceki tüm iktidarlar 1961'den beri IMF ile stand-by anlaşması yapmıştır. Bizim dönemimizde ise 21 milyar dolar olan IMF'e olan borç 8.5 milyar dolara inmiştir' dedi.

Erdoğan , 17 Ağustos depreminde IMF'ten çok büyük kaynaklar kullanılmış ve gerekçe deprem olarak yutturulmuştu. Biz hala o borçları da ödemeye devam ediyoruz. aynı zamanda deprem bölgelerindeki tahribatı yeniliyoruz. Kim vardı iktidarda DSP'si vardı ANAVATAN'ı vardı. Türkiye hala o borçları ödüyor, diye konuştu.

Erdoğan, IMF'e olan borcu 6.5 milyara kadar düşüreceklerini belirterek '2009 yılının sonunda da bu borcun tamamını sıfırlama durumu sözkonusudur' açıklaması yaptı.

Erdoğan sözlerini şöyler sürdürdü: '26.8 dolarla aldığımız milli gelir 64 milyar dolara çıkardık. 26.8 milyar dolar nire 64 milyar dolar nire? Bi nereden nereyi anlamayanları anlamak mümkün değildir. 400 milyar dolarlık bir Türkiye var artık.

Bizim seyahatlerimizi eleştirenlere, Biz turistlik gezi yapmıyoruz. gelirlerimiz artırmanın peşinden koşuyoruz.

İşçinin memurun nemasını ödedik 13.5 katrilyon ödedik bitti. Devlet memuruna işçisine borçlu olmaz dedik bunu başardık. Eski iktidarların sümenaltı borçları...

İmar Bankası borçlarını ödedik 8.5 milyar dolar onu da ödedik..

Bu hesap böyle yapılır!

Borç stoğunun GSMH'ya oranı yüzde 48'e düşecek. 1-2 puan daha düşerse Masting Kriterleri'ni de yakalamış olacağız. Borç stoğu konusunda gelişmiş ülkeler seviyesindeyiz.

Dersimizi iyi çalışıyoruz.. Artık her şey çok daha iyi..

81 ilin tamamında inşaşat var kentsel dönüşüm sağlanıyor. Teşvik Yasası bölgeler arası farkları azaltacak. Her yapılana muhalefet bir kılıf uyduruyor. Hep bir şeyler arama içine gidiliyor. Bunların dertleri başka.. Bize düşen de sabır deyip sabrediyoruz.

SSK'lılar ilaçlarını istediği eczaneden alacak dedik olmaz dediler. Bal gibi oldu. Biz daha da öteye gittik. Ecza depolarını da işin içine katarak halkımızın bütün ilaçlarını almasını sağladık. Sosyal devlet bu. Bu sayede eczanelerin cirosunu da artırdık. Böylece devletin ticaret yapmasını da engelledik.

Bizim için önemli olan halkın mutluluğu. O mutlu mu biz mutlu, o kederli mi biz kederli...

Gençler bugün bu konuşmalarımızı unutmayın bir başlangıçtır. Bunun daha iyisi gelecektir! Daha iyisi yaşanacaktır.

Bu hafta yasalaşacak Mortgage yasası ile yeni bir dönemde başlayacaktır. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.'

Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?