banner15

Gençliğin sırrı uyku

Uyumak, insanı sağlıklı ve zinde kılan en önemli dinlenme aracıdır.

Gençliğin sırrı uyku

Uyumadan hayatı sürdürmek mümkün olmadığı gibi, ideal uyku da insan bedeninin hızlı çökmesi ve yaşlanmasını geciktirmektedir. İdeal uyuma süresi, uzatıldığında da kısaltıldığında insan için tehlike ezanları okunuyor demektir. Çok uyumak kalbi öldürür. İdeal uyku, insanı gün boyu zinde hissettirir.

Rahat ve sağlıklı bir uyku için, uyulan yerle oturulan yerlerin farklı olması gerekmektedir. Uyunulan ortamlarda, televizyon, bilgisayar ve radyo gibi uyarıcı araçların kapalı olması ve uykuya yatmadan önce kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerin içilmemesi gerekmektedir.

Yapılan araştırmalara göre günde 3 - 4 saat uyumakla yetinenler, yaşlanma süreçlerini hızlandırıp daha çabuk hastalanıyorlar. Kronik uyku bozukluğu yaşayan kişilerde, daha çok yaşlılıkta meydana gelen hastalıkların nüksettiği bilinmektedir. Şeker hastalığı, yüksek kan basıncı ve zayıf bir hafıza gibi rahatsızlıklar, en sık rastlanan şikâyetler arasında yer alıyor. Bunların dışında, normal sürenin çok altında uyku, hormon dengesinde bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Günde kaç saatlik uyku gerektiği bünyeye göre değişir elbette. Ortalama olarak beş ve yedi saat arasında bir zaman dilimi, tavsiye edilmektedir. Ortalama sürenin üzerinde uyumak da insanı gevşekliğe ve yılgınlığa sürükleyecektir. Zira biliyoruz ki, çok uyumak kalbi öldürür!

Gece uyanmaları

Gece uyanmaları çok sık tekrarlandığı takdirde bir uzmandan yardım almak en iyi çözüm yoludur. Sık tekrarlanmayan durumlarda ise, yapılacak en etkili yöntem uykunun tekrar gelmesini beklemek olacaktır.

Sözgelimi gece yarısı uykusundan uyanan bir kişinin, yataktan kalkıp başka bir odaya geçmesi ve uykusu gelene kadar bir şeyler okuması etkili bir yöntemdir. Çünkü uyku kendiliğinden gelir.

Uyku ilaçları sağlıklı mı?

Uyku ilaçlarının, çok fazla sürdürülmediği ve dozunun aşılmadığı durumlarda uyumaya yardımcı olduğu bir gerçektir. Uyku ilaçları, sadece özel durumlarda ve en fazla on gün süreyle kullanılmalıdır. Sözgelimi kişi vefat veya boşanma gibi psikolojik bakımdan zor bir dönem geçiriyorsa ve uyku düzeni tamamen bozulmuşsa, dozu aşmamak şartıyla uyku ilacı kullanabilir. Böylece hem rahat uyuyacak hem de sakinleşecektir.

Unutmamak gerekir ki uzun süre kullanıldığında uyku ilaçları bağımlılık yapmaktadır.

Uyumadan yaşamak mümkün mü?

Uyku süresini ortalamanın çok üzerine çıkaran kişiler, aslında daha az yaşamış oluyorlar. Altmış yıl yaşayan bir insanın yirmi yılını uyuyarak geçirmesi bir gerçektir. Hayvan türleri üzerinde yapılan araştırmalar, hiçbir canlı varlığın uyumadan yaşamasının mümkün olmadığını açıkça gösteriyor. Hatta sürekli uykusuz kalmak ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Zira uykusuz yaşanabilseydi Allah geceyi yaratmazdı.

Horlamayı önlemek için ne yapmalı?

1) Horlamadan kurtulmak ilk atılması gereken adım, ideal kilonun üzerindeki kilolarımızdan kurtulmak olacaktır. Uyku öncesinde kafeinli içeceklerin alımının azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılması gerekmektedir. En az dört saatlik bir açlık ile yatağa girilmelidir.

2) Özellikle gece uykuda burnumuzdan nefes alamıyorsak ve bu nedenle ağız açık uyumak zorunda kalıyorsak horlamamız kaçınılmaz olacaktır. Burnumuzun açık olması ve ağzın kapalı olması sağlıklı bir uyku için altın kuraldır.

3) Bu basit önlemlerin alınmasına rağmen horlama ve uykuda nefes kesilmesi devam ediyorsa mutlak olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalığın şiddetinin anlaşılabilmesi ve hangi tedavi metodunun kullanılacağının belirlenmesi bir gece hastanede yatılmasını ve uykunuzun değerlendirilmesinin saptandığı "uyku testinin" yapılabileceği bir merkeze başvurmanız faydanıza olacaktır.

İyi uyumak için ne yapmalı?

İyi ve sağlıklı uyuyabilmek için, ilk olarak kişinin kendisine bir uyku düzeni oluşturması gerekmektedir. Bu da hayatını ve uyku düzenini bir programa sokmak demektir. Düzenli olarak aynı saatte yatmak ve aynı saatte kalkmak önemlidir. Yatmadan önce kahve ve sigara gibi uykuya zarar verecek uyarıcılardan da uzak durmak iyi bir uyku için gereklidir.

Uykusuz geceler

Uykusuz bir veya birkaç gece insanı çok da etkilemez. Çünkü insan bedeni çok dayanıklıdır. Yapılan bir araştırmada; on bir gün boyunca yapay olarak uyanık tutulan bir kişinin, üç günde uyku eksiğini tamamladığı saptanmış. Kişi birinci günde on iki saat, ikinci günde on saat ve üçüncü günde de dokuz saat uyumuş ve bunu takip eden günlerde aşina olduğu günlük çalışma hayatına normal bir şekilde devam edebilmiştir.

Kaynak: Milli Gazete

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 03:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35