banner39

Genelkurmay: Afganistan'a 1700 asker gönderiyoruz

Genelkurmay, Afganistan'da 1700 Türk askerinin görev yapacağını duyurdu.

Arşiv 02.10.2009, 15:08 02.10.2009, 18:37
Genelkurmay: Afganistan'a 1700 asker gönderiyoruz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı'nın haftalık basın bilgilendirme toplantısında Türk askerlerinin Afganistan'daki görev teslimi hakkında bilgi verildi.

Toplantı, Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Erhan Güler başkanlığında, Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak ve Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu'nun katılımıyla yapıldı.

İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, 1 Kasım 2009 tarihi itibariyle Afganistan Kabil Bölge Komutanlığı'nın Türkiye tarafından devralınacağını söyledi. Tuğgeneral Gürak, komutanın devranılmasıyla birlimte 3 adet helikopterin de Afganistan'da görev yapacağını belirtti. Tuğgeneral Gürak, Afganistan'a gidecek asker sayısının ise 1700 civarında olacağını kaydetti.

Tuğgeneral Gürak, El Kaide'nin Türkiye'yi tehdit etmesine ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi: "Birliklerimiz 2002 yılından beri Afganistan'da görev yapmaktadır. Afgan halkının bizim birliklere yönelik tutumunu da çok iyi biliyorsunuz. Birliklerimiz görev tanımları çerçevesinde orada görev yapmaktadır. Bu çerçevede Afgan halkına güvenlik ve istikrar konularında yardım edecek ve Afganistan milli ordusunu eğitecek şekilde verilmiştir. Birliklerimizin, terörle mücadele, uyuşturucuyla mücadele ve mayın temizleme gibi görevleri olmayacaktır."

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bir patlama sonucu bir kız çocuğunun öldüğünün hatırlatılması üzerine Tuğgeneral Gürak, "Elbette gencecik bir kişinin hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duymaktayız. Olaya ilişkin olarak ilgili Cumhuriyet Savcısı tarafından gerekli soruşturma yapılmaktadır. Olayla ilgili yapılan ilk incelemelerde, olay sırasında bölgede havan atışının yapılmadığı tespit edilmiştir" dedi.

"ÖZEL ANLAM YÜKLEMEYİN"

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, TSK komuta kademesinin TBMM'nin yasama yılı açılış törenine katılmasına ilişkin olarak, "Bu katılıma özel anlamların yüklenmesi ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılması doğru değildir" dedi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Genel Sekreter Tümgeneral Güler, 'DTP ile aynı çatı altında olmam' diyen Genelkurmay Başkanı'nın dünkü TBMM yasama yılı açılış törenine katılmasına ilişkin bir soruya, "Bu katılıma özel anlamların yüklenmesi ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılması doğru değildir" karşılığını verdi.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufak Uras'ın Orgeneral Başbuğ hakkındaki suç duyurusu ve ardından tehdit edilmesine yönelik bir soru üzerine Tümgeneral Güler, "Suç duyurusu ve akabinde gelişen olaylar değerlendirildiğinde, kamuoyunun herşeyi en iyi şekilde değerlendirdiğine inanıyoruz. Ancak bunun devamında, basından öğrendiğimize göre, suç duyurusunda bulunanların tehdit edildiklerini görüyoruz. TSK'nın bu şekildeki davranışları kesinlikle tasvip etmesi söz konusu olamaz" dedi.

'HAKİM ALBAY ÜÇOK HAKKINDAKİ İDDİLAR'

Toplantıda, TSK'yı ilgilendiren hukuki soruları Genelkurmay Adli Müsaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu cevapladı. Hakim Albay Zeki Uçok ile ilgili iddialar ve son gelişmelerin hatırlatılması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, şunları kaydetti:

"Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı, Hakim Albay Zeki Üçok ile ilgili bazı iddialar gündeme gelmişti ve 26 Eylül 2009 tarihinde tutuklanmıştı. Soruşturma halen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmektedir. Anayasadan ve CMUK'dan kaynaklanan soruşturmanın gizliliği, masumiyet karinesi, adil yargılanma gibi temel haklar karşısında bu konu hakkında detaylı açıklamada bulunmamız uygun olmayacaktır. Ancak, TSK'nın, sıfatı ve görevi ne olursa olsun suç işleyen personel hakkında hukukun  gerektirdiği idari ve adli tüm işlemleri derhal yerine getirdiği kamuoyu tarafından örnekleriyle bilinmektedir. Kişisel hataların kuruma maledilmesi ve koruma görmesi mümkün değildir. Bu kapsamda, yargılamaya müdahalede etmeyeceğini değerlendirdiğimiz şu hususları sizlere paylaşmak istiyorum:

Öncelikle Albay Üçok'a isnat edilen eylemlerin Askeri Ceza Kanunu'nda değil, Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen suçlara ilişkin olduğu ve personelin göreviyle ilgisinin bulunmadığı ifade edilmektedir. Dolayısıyla genel adli yargıya tabi şahsi suçlarla ilgili yürütülen soruşturmanın adli makamlarca yapılması normal bir uygulamadır. Bu durumun son dönemde TBMM'de kabul edilen ve halen Anayasa Mahkemesi'nin gündeminde bulunan yasa değişikliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Devam eden süreçte, adı geçen personelin üzerine atılı eylemlerle görevi arasında bir bağlantının ortaya çıkması durumunda, konu askeri yargının görev alanı açısından da yetkili makamlarca değerlendirilebilecektir. İkinci olarak Albay Üçok'un soruşturma dosyalarından bilgi sızdırdığına ilişkin bazı iddialar var. Bu iddialar üzerine, 357 sayılı Askeri Hakimler Kanunu uyarınca askeri hakimlerin görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında işledikleri suçların soruşturulması konusunda yetkili makam olan Milli Savunma Bakanlığı'nca soruşturma başlatılmış, askeri adalet müfettişleri görevlendirilmiştir. Diğer 5 askerle ilgili iddialarda incelenmektedir."

'BEŞİKTAŞ ULUS'TAKİ ARAZİ'

Tuğgeneral Çubuklu, Beşiktaş Ulus'daki araziyle ilgili iddialara cevap verdi. 16 Kasım 1987 tarihinde uçaksavar sistemlerinin menzili içerisinde olduğu değerlendirilen bölgeler için, uçaksavar harekatını ve radar görüşünü engellediği gerekçesiyle askeri güvenlik bölgesi tesis edildiğini hatırlatan Tuğgeneral Çubuklu, bu işlemin Genelkurmay Başkanlığı'nca, Milli Savunma Bakanlığı'na, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na, İçişleri Bakanlığı'na ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na yayınlandığını belirtti. 9 Ocak

2008 tarihine kadar bölgede parsel bölünmeleri nedeniyle çeşitli hukuki uyuşmazlıkları oluştuğunu ve bu tarihte bölgede inşaat faaliyetleri görülmesi üzerine, 15.Füze Üs Komutanlığı tarafından, tapuda şerh olmadığı tespit edilerek gerekli girişimlerde bulunulduğunu vurgulayan Tuğgeneral Çubuklu, şöyle devam etti:

"5 Kasım 2008 tarihinde başlatılan inşaatın durdurulması için de, Beşiktaş Belediye Başkanlığı'na da gerekli yazı yazılmıştır. 17 Kasım 2008 ve 30 Nisan 2009 tarihlerinde firma tarafından yapılan müracaatlara olumsuz cevap verilmiştir. Bu cevapta, deniz seviyesinden 111.82 metre yükseklikte olacak şekilde planan inşaatın, 102 metreyi geçmemesi halinde uygun olacağı da belirtilmiştir. 28 Ağustos 2009 tarihinde inşaatın belediye tarafından durdurulduğu bildirilmiştir. En son olarak da 15 Eylül 2009 tarihinde söz konusu firma tarafından bu kez Genelkurmay Başkanlığına yeni bir talepte bulunulmuş olup, konu inceleme aşamasındadır."

'GENELKURMAY'İN BİR ÇALIŞMASI YOK'

Askeri personellerin sivil yargıda yargılanmasına ilişkin olarak Genelkurmay Başkanlığı'nın bir çalışması olup olmadığının sorulması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, düzenlemeyle ilgili Anayasa Mahkemesi'nin kararını beklediklerini belirterek, "Bununla ilgili bir çalışmamız yok" dedi.

Tuğgeneral Çubuklu, bir soru üzerine Yarbay Mustafa Dönmez'in askeri suçtan tahliye edildiğini ancak 13.Ağır Ceza Mahkemesi'nin tutuklama kararından dolayı, tutukluğunun devam ettiğini kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?