banner39

Genelkurmay bedelli için soğuk

Genelkurmay Başkanlığı, en az üç yıl daha bedelli askerlik olmayacağını belirtti.

Arşiv 20.04.2010, 02:22 20.04.2010, 02:22
Genelkurmay bedelli için soğuk


Başbakan Erdoğan’ın bedelli askerlik açıklaması yükümlüler için umut oldu, Ancak Genelkurmay, en az üç yıl daha bedelli askerlik olmaz’’ diyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bedelli askerlik konusunda ‘’Detayları görüşmemiz lazım. Detayları öğrenemeden bir değerlendirme yaparsam yanlış olur" diyerek açık kapı bırakması, binlerce yükümlü için yeni bir ışık oldu.

Ancak Genelkurmay Başkanlığı ASAL Daire Başkanlığının projeksiyonları en az üç yıl daha bedelli askerlik uygulamasının gündeme gelmesinin mümkün olmayacağını ortaya koydu. Yapılan hesaplamalara göre bu yıl askere alınacak yükümlüler TSK’nın ihtiyacının yüzde 62’sini karşılıyor. 2011’de ise bu oranın yüzde 60’a düşeceği hesaplandı. Yükümlü fazlası olmadığı için de bedelli askerlik düşünülmüyor.

Yetkililer ‘’ Askerlik Kanununun 10’uncu maddesi, bedelli askerlik uygulamasının fazla yükümlü olması halinde uygulanabileceğini öngörüyor. 2008’den itibaren Silahlı Kuvvetlerin asker ihtiyaçlarını karşılama yüzdesi düşüyor’’ dediler ve şu bilgileri verdiler:

‘’2009’da silah altına alınanlar, yükümlü ihtiyacının ancak yüzde 64’ünü karşıladı. Oranın bu yıl yüzde 62’ye, 2011’de ise yüzde 60 civarına düşeceği tahmin ediliyor. Yükümlü fazlası olmaması durumunda, bedelli askerlik de düşünülemez. Ayrıca, terörle mücadele eden ve şehitlerin verildiği bir ülkede, bedelli askerlik konusunun moral yönü de değerlendirilmek durumundadır."

Kaynak: Gazeteport

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?