banner39

Genelkurmay, Gül'le pazarlığı yalanladı

Genelkurmay Başkanlığı, Abdullah Gül'le gizli görüşüldü yolundaki haberleri yalanladı.

Arşiv 21.08.2007, 12:21 21.08.2007, 16:41
Genelkurmay, Gül'le pazarlığı yalanladı

Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı seçim süreciyle ilgili olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve bazı politikacıların gizlice görüştüğü, askerlerin seçim sonuçlarıyla ilgili olarak bir partiye kızgın olukları şeklindeki haberler üzerine açıklama yaptı ve bu haberlerin "yalan olduğunu" bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, “bahse konu haberler yanlış değil, yalandır” denilerek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu yolla yıpratılmak istendiği ifade edildi.

Genelkurmay Başkanlığı açıklaması şöyle:
“Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında; Türk Silahlı Kuvvetleri kaynaklı olduğu ima edilen ve iç politika malzemesi yapılmak istenen, gerçek dışı haber ve yorumlara yer verilmektedir.

Bunun son örneği, 20 Ağustos 2007 günü bir gazetede "Askerlerin bir siyasi partiye çok kızgın olduğu" başlığıyla yayımlanan söyleşiyi veren kişinin, "üst düzey komutanlarla gazetecilik ilişkisi kuran" birisi olarak tanımlanması ve söyleşinin içeriğinde yer alan yorumların bazı generallerle görüşülerek teyit edildiği izleniminin yaratılmasıdır. Haberde ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 27 Nisan 2007 tarihli Basın Açıklamasından söz konusu gazetecinin özellikle haberdar edildiği gibi asılsız bir iddiaya da yer verilmektedir.

Bilindiği üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaç duyduğunda görüşlerini açık bir biçimde ve aracısız olarak kamuoyuyla paylaşmaktadır. Yayımlanan haberde iddia edildiği gibi, herhangi bir kişi veya kurumla tesis edilen üstü kapalı ilişkilerle bu tür haberlerin iletilmesi, Genelkurmay Başkanlığının çalışma yöntemleri içerisinde bulunmamaktadır. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri adına görüş beyan etme yetkisi Sayın Genelkurmay Başkanı'nda olup, bu yetkiyi gerektiğinde Genelkurmay 2. Başkanı ve Genelkurmay Genel Sekreteri'ne verdiği bilinmektedir.

Benzer şekilde, Genelkurmay Başkanı'nın Cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili olarak bazı politikacılarla görüştüğü ve aralarında anlaşmaya vardıkları gibi tamamen hayal mahsulü haberlerle kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır. Genelkurmay Başkanı'nın gizli bir programı olmayıp, tüm görüşmelerini devletin kurumları arasındaki yerleşik usullere göre yapmaktadır.

Vazifesi Anayasa ve ilgili yasalarla belirlenmiş olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin, hiçbir kişi veya kurumla herhangi bir konuda pazarlık yapması söz konusu değildir.

Bu bakımdan, bahse konu haberler yanlış değil; yalandır. Gerçek dışı haberleri yapanlar kamuoyunu yanıltmakta ve Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratarak belli amaçlara hizmet etmektedirler.”

Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?