banner39

Genelkurmay provokasyon uyarısı yaptı

Genelkurmay Başkanlığının, bugünkü miting için provokasyon uyarısı yaptığı ve mitinge katılıp katılmamayı personelin iradesine bıraktığı bildirildi.

Arşiv 14.04.2007, 11:04 14.04.2007, 11:06
Genelkurmay provokasyon uyarısı yaptı

Genelkurmay Başkanlığı, Ankara'daki Cumhuriyet Yürüyüşü için tüm karargâhlara emir göndererek provokasyon uyarısı yaptı. Genelkurmay, mitinge katılıp katılmamayı ise personelin iradesine bıraktı..

Genelkurmay Başkanlığı, bugün Ankara'da gerçekleştirilecek Cumhuriyet Mitingi öncesinde tüm karargâhlara kritik bir emir gönderdi ve "Provokasyonlara dikkat edin" uyarısında bulundu. Ana Karargah'tan, bağlı tüm karargah, kurum ve birliklere gönderilen tek sayfalık emirde, "Katılın ya da katılmayın" yönünde özel bir telkinde bulunulmamasına rağmen, "Provokasyonlar olabilir. Dikkatli olunmalı" yönünde yapılan tavsiye dikkat çekti. Böylelikle, nefeslerin tutulduğu miting öncesi merakla beklenen Genelkurmay'ın tavrı da ortaya çıkmış oldu. Yani, Genelkurmay Başkanlığı katılımı personelin hür iradesine bıraktı. Ancak, gelişmeleri değerlendiren Karargah, doğabilecek riskler konusunda da uyarıda bulunmuş oldu. Güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, TSK personeli bugün arzu ettiği takdirde bu mitinge bir yasak konulmadığı için katılabilecek. Ancak katılanlar, sivil kıyafetli olacak çünkü herhangi bir derneğin yasal faaliyetine üniformaları olarak iştirak etmek İç Hizmet Kanunu'na aykırı. Bu çerçevede, bazı üst rütbeliler de dahil askeri personelin bugünkü mitinge katılacağı belirtiliyor. Önceki gün, Genelkurmay Yaşar Büyükanıt da basın toplantısında yasal bir mitingden ürkülmemesi gerektiğini söylemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?