banner15

Genelkurmay'a 100 milyon dolarlık iki uçak / FOTO

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları için ABD'den satın alınan Gulfstream G550 tipi uçak kullanıma girdi.

Genelkurmay'a 100 milyon dolarlık iki uçak / FOTO

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları için ABD’den satın alınan ve Aralık 2009’da teslim alınan Gulfstream G550 tipi uçak kullanıma girdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Konya’da düzenlenen Anadolu Kartalı tatbikatına “09-001” kuyruk numaralı yeni uçağıyla geldi.Türkiye’den ABD’ye yakıt ikmali yapmadan uçabilen bu uçağa, komutanların güvenliği için füzesavar sistemi de takıldı. TSK için satın alınan aynı tipteki ikinci uçağın da teslimat aşamasında olduğu öğrenildi.

100 MİLYON DOLAR

İki VIP uçağının çıplak maliyeti 100 milyon dolar. Uçakların üzerine entegre edilen elektronik harp sistemleri maliyeti bir miktar daha artırıyor. Saatlik giderleri 2300 dolar olan uçakların yıllık bakım maliyeti 1 milyon dolar. TSK için hazırlanan uçaklar olası bir saldırı anında “flare” (ısı topu) atarak kendisine yönelen füzeleri bertaraf etme yeteneğine sahip.

Uçaklar kriptolu haberleşme sistemine sahip bulunuyor. “Geliştirilmiş Görüntüleme Sistemi” (Enhanced Vision System - EVS) kızılötesi kameralardan aldığı görüntüleri baş üstü gösterge paneline aktararak görüş mesafesini azaltan kötü hava koşullarında dahi pilota rahat ve güvenli bir iniş sağlıyor.

Herhangi bir olağanüstü durumda, Genelkurmay Başkanı ve komutanlar operasyonları Genelkurmay Karargahındaymış gibi bu uçaktan yönetebilecek.

Yolcu kapasitesi: 14-18

Uzunluk: 29.4 metre

Kanat açıklığı: 28.5 metre

Yükseklik: 7.9 metre

Azami seyir hızı: 1056 km/s

Tavan irtifası: 15.545 km

Motorlar: 2 adet Rolls Royce BR-710

Kaynak: AKTİFHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 18:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ruhi Çal
Ruhi Çal - 9 yıl Önce

Bu nedenle bunu israf diye kimse yorumlamasın Allah aşkına. İsraf ise herkese israf. Adalet herkese lazım. Ve bir parti adı olamayacak kadar yüce bir kavram.
Saygılar...

banner39

banner36

banner37

banner35