banner39

Genelkurmay'dan Fikri Sağlar açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı Fikri Sağlar hakkında yasal işlem yapılmasının kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

Arşiv 17.05.2008, 18:30 17.05.2008, 18:49
Genelkurmay'dan Fikri Sağlar açıklaması

 

Dünya Bülneni / Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığıi, Fikri Sağlar'ın dünkü köşe yazısında ele aldığı, bugün de Vatan gazetesinin manşet olarak verdiği iddialara çok sert bir şekilde cevap verdi.

Genelkurmay Başkanlığından, Fikri Sağlar tarafından ortaya atılan "asılsız iddialara atfen" bir gazetede "mesnetsiz haber" yer aldığı ifade edilerek, "Bu ahlak dışı saldırıyı yapanlar hakkında gerekli yasal girişimlerde bulunulması kaçınılmazdır" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasından şunlar kaydedildi:

"Bir gazetede Fikri Sağlar tarafından dile getirilen asılsız iddialara atfen, 17 Mayıs 2008 tarihli Vatan gazetesinin manşetinde ahlak dışı ve mesnetsiz bir haber yer almıştır.

Başbakanlık tarafından konuya ilişkin basın açıklaması yapıldığından, Genelkurmay Başkanlığınca ayrıca bir açıklamaya gerek duyulmamaktadır.

Bununla birlikte, bu ahlak dışı saldırıyı yapanlar hakkında gerekli yasal girişimlerde bulunulması kaçınılmazdır."

BAŞBAKANLIK DA SERT ÇIKMIŞTI

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada ise, görüşmenin içeriği hakkında ortaya atılan iddialar "hayasız bir yalan", "alçakça bir iftira" şeklinde değerlendirildi. Devlet meselelerinin değerlendirildiği görüşmenin içeriğinin, devlet adap ve gelenekleri gereği gizli tutulduğunun belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Üçüncü kişilerin görüşmenin içeriği hakkında hiçbir şekilde bilgi sahibi olması mümkün değilken yapılan bu yayınlar, bir kara propaganda faaliyetinin ürünüdür. Hedefi ve maksadı, milletimizin ve devletimizin menfaatlerine hizmet etme şerefinden başka hiçbir hesabı olmayan Sayın Başbakanımız ile Sayın Genelkurmay Başkanımızı yıpratmak ve karalamaktır.

Daha önce çeşitli açıklamalarımızda da belirttiği gibi akıl süzgecinden bile geçmeyecek böylesine hayasız yalanları önce yayınlayıp sonra yalanlama gelmezse doğru ilan etmek, basın meslek ilkeleri bakımından büyük bir ahlaksızlıktır.

Söz konusu iddianın doğruluğunun soruşturulmadığı gibi herhangi bir kaynağa da dayandırılmadığının ifade edildiği açıklamada, "Bu kara propaganda ürünü iftirayı ortaya atan ve yayınlayanlardan, hukuk zemininde hesap sorulacaktır" denildi.

HABERİN ASLI

Fikri Sağlar, Başbakan Dolmabahçe'de, bayan Büyükanıt'ın harcamalarını içeren bir dosyayı Genelkurmay Başkanı'nın önüne koyduğunu öne sürerek "dosya içeriği son derece ürkütücüymüş" iddaisınında bulunmuştu. 

Konuyu Birgün gazetesindeki yazısıyla gündeme taşıyan Sağlar, çok güvendiği bir kaynaktan, Erdoğan'ın Büyükanıt'a bir dosya sunduğunu ve "sonunun, haksız mal edinmeden hüküm giyen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil gibi olabileceği" uyarısında bulunduğunu iddia etmişti. 

İddianın ciddi olduğunu da ileri süren Sağlar, "İddiaya göre, o tarihten sonra Büyükanıt hükümete yönelik sivri açıklamalar yapmamış. Ben de araştırdım, o buluşmadan sonra Büyükanıt'ın doğrudan Başbakan'ı itham eden hiçbir açıklaması olmamış. Laiklik konusunda da açıklamaları kesilmiş. Sorulduğunda daha çok 'Bizim görüşlerimiz belli' gibi yuvarlak laflar etmiş. Bu da iddiaların doğruluk payı olduğunu gösteriyor. O nedenle tarafların bu iddiaları yanıtlaması gerekiyor" ifadesini kullanmıştı.

Sağlar'ın bu iddiasını ise Doğan grubundan Vatan gazetesi bugün manşetten duyurmuştu.

 

banner53
Yorumlar (1)
Mesut Yigit 13 yıl önce
Sn Büyükanit bu töhmetin altinda kalmiyacak ve Bayan Büyükanit'in harcamalarini muakkak detayli olarak, herkesin anlayacagi sekilde, kendiliginden aciklayacakdir.
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?