banner39

Genelkurmay'dan Paşalara 'şifreli' telefon

Genelkurmay Paşaların dinlenilmesine önlem alarak kendilerine 'şifreli' telefon satın aldı.

Arşiv 29.04.2009, 10:11 29.04.2009, 10:11
Genelkurmay'dan Paşalara 'şifreli' telefon


Genelkurmay Başkanlığı, üst düzeydeki komutanların kendi aralarındaki telefon konuşmalarının dinlenmesini önlemek için TÜBİTAK'tan ulusal şifre anahtarına sahip MİLCEP modeli 60 adet cep telefonu satın aldı

Genelkurmay Başkanlığı, geçen yıl komutanların telefonlarının dinlenmesine karşı TÜBİTAK'a bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'ne şifreli cep telefonu siparişinde bulundu.

Enstitünün Kocaeli Gebze'deki merkezinde MİLCEP adı verilen kriptolu mobil telefon tasarlandı. Telefonun tasarımında Türkiye'de mevcut GSM ağının iletişim açısından sahip olduğu ciddi güvenlik açıkları dikkate alındı.

Genelkurmay Başkanlığı ilk etapta üretimi yapılan bu telefondan 60 adet satın aldı.

Santraldan da dinlenemeyecek

TUBİTAK yetkililerine göre, ortam dinlemesi yapılamayacak telefonların özellikleri şöyle:

"Hem normal bir telefon gibi hem de şifreli olarak kullanılabiliyor. Şifreli kullanımda, karşıdakinin de aynı telefona sahip olması gerekiyor. Dinlemeye karşı son derece güvenli olarak geliştirildi. Türkiye'de faaliyette olan bütün operatörlerle uyumlu. Ses, telefonun içinde şifreleniyor. Konuşmanın olabilmesi için karşıdaki telefonun da aynı şifre anahtarına sahip olması gerekiyor. Bu nedenle santral üzerinden de dinleme yapılamıyor. Yani kullanılan numaranın ait olduğu operatör üzerinden de ses şifreli olarak gidecek.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?