banner15

Gensoru önergesi reddedildi

MHP'nin, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer hakkında verdiği gensoru önergesi reddedildi.

Gensoru önergesi reddedildi

 
TBMM Genel Kurulunda, MHP'nin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, gensoru önergesinde yer alan iddialara yanıt verdi. Görevde bulunduğu 9 aylık sürede yaptığı faaliyetler hakkında bilgi veren Dinçer, istihdam ve işsizliğe değindi.

Dinçer, küresel krizin bugünlerde kendini daha çok istihdam üzerinde göstermeye başladığını belirterek, Letonya'da yüzde 18'e, İspanya'da yüzde 18'e, İrlanda'da yüzde 13'e, ABD'de yüzde 10'a çıktığını belirterek, bu ülkelerde işsizlik oranının ekonomik kriz nedeniyle yüzde 100 oranında artış gösterdiğine dikkati çekti.

Dünya genelinde yüzde 100'e yakın artış gösteren işsizlik oranının, Türkiye'de sadece yüzde 30 arttığını kaydeden Dinçer, ''2009 yılında Türkiye, bütün küresel krizlere ve bunun etkilerine rağmen 452 bin insana istihdam sağlamıştır. Nasıl oldu da Türkiye'de AB ülkelerinin tamamının gıpta ettiği, bunu nasıl başardınız diyerek gelip bizden bilgi aldıkları istihdamla ilgili çözümleri üretebildik ve başarıyla yürütebildik'' dedi.

İşsizlik ödenek miktarını artırdıklarını belirten Dinçer, 1 milyon 843 bin kişiye 3 milyar 22 milyon TL işsizlik ödeneği verdiklerini kaydetti.

Kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması ve miktarının artırılması sonucu 2009'da 198 bin 319 kişinin işsiz kalmasına engel olunduğunu bildiren Dinçer, bu konuyla ilgili toplam 172 milyon 700 bin lira ödendiğini belirtti.

Uzun ve orta vadeli istihdam stratejilerini belirlemek için Şubat ayı içinde istihdam çalıştayları tertip edeceklerini bildiren Dinçer, ''Küresel kriz, dünyadaki gelişmeler, teknolojik yapı, mevcut istihdam politikalarımızı değişmeye zorluyor; bunun farkındayız ve geleceğe bakıyoruz. Aslında geleceğini göremeyenlerin önünde hep sorunları vardır. Nitekim bugün de yaşadığımız sorunlar, geleceği göremeden günlük yaşayan, günlük tepkilerle, popülist yaklaşımlarla karar verenlerin ortaya çıkardığı sorunlardı. Çok şükür, çözmek bize nasip oluyor'' diye konuştu.

''RAHATSIZ ETMEYE DEVAM EDECEĞİM''

Asgari ücretin 1999-2002 yılları arasında reel artış oranının 6,8 puan olduğunu kaydeden Dinçer, o dönemdeki asgari ücretle 27 temel gıda maddesinin 23'ündeki alım gücünün düştüğünü söyledi.

Emekli maaşlarıyla ilgili olarak verilen zamları anımsatan Dinçer, hiçbir AB üyesi ülkelerin cesaret edemediği sosyal güvenlik ve genel sağlık sigortasını Türkiye'nin gerçekleştirdiğini söyledi.

Sağlık alanında tüm kesimin yararlanmasının sağlandığını ve erişimin kolaylaştırıldığını kaydeden Dinçer, uluslararası standarda uygun bir sağlık hizmeti verilmeye başlandığını bildirdi.

Kamu harcamalarından 2010 ve sonraki yıllar için en az 2,5 milyar lira tasarruf imkanı sağlandığını belirten Dinçer, ''Bütün vatandaşların ceplerinden çıkacak ilaç harcamalarında ilaç genel fiyatlarında yüzde 30 indirim yapılmışsa, vatandaşın cebinde yüzde 30 tasarruf sağlanacaksa övünülecek şey midir yoksa eleştirilecek şey midir? İlaçla ilgili yaptığımız çalışmada sizlerden takdir beklerken, kamu adına, vatandaş adına teşekkür beklerken gensoruyla ilgili bir takım hususları dile getirdiniz'' diye konuştu.

Gensoruyu verenlere sitemde bulunduğunu, verdikleri önergelerde dikkat etmeleri gereken bazı hususlardan dolayı kendisini ihbar ettiğini söyleyen Dinçer, şöyle devam etti:

''Ben, 9 aylık süre içinde en az 2 ayda verilen işletme belgelerini 1 günde vermeye başladım, iş verenlere kolaylık sağlıyorum. 9 ay süren işçi şikayetlerini, 15 günde çözüyorum. Geldiğim günden beri yabancıların çalışma izinlerini 8 ay sürüyordu 1 aydan önce veriyoruz. Hasta, özürlü, malul, isteyen herkese bedel almadan emekli maaşını evinde teslim ediyoruz. SGK, Çalışma Bakanlığı, İş-Kur'a ayrı ayrı bildirgeler veriliyordu, bildirgeleri azalttık, iş yükünü hafiflettik. Evet ben, devletin gücünü vatandaşla paylaşmaya başladım. Devletin gücünü, aslında bütün sosyal taraflarla paylaşmaya başladım. Vatandaş odaklı bir yönetim anlayışını yerleştirmeye çalışıyorum. Bu birilerini rahatsız ediyor. Statükoyu, değişime karşı olanı, mevcut dengeleri bozmak isteyen herkesi rahatsız ediyor. Ben rahatsız etmeye devam edeceğim. Çünkü, uzun vadede bu ülkemizin geleceğini orada görüyorum.''

''SENDİKAL ÖZGÜRLÜKLERİ GETİRMEYE HAZIRIM''

Türkiye'nin işsizliği önleme, istihdamı yaratma konusunda AB ülkeleri arasında en başarılı ülke olduğunu bildiren Dinçer, Avrupa'da sanayileşmiş ve istihdam oranı çok yüksek ülkede işsizliğin arttığını, Türkiye'de işsizlik oranının artmadığını kaydetti.

Sosyal adalet tanımını değiştirdiklerine değinen Dinçer, ''Türkiye'nin milli gelirini 3 kat artırmış olmamıza rağmen, sosyal harcamaları yüzde 13'den yüzde 17'ye çıkardık. Ama biz başkalarının anladığı gibi devlet görevlilerinin imtiyazlarını artırarak, sosyal devlet anlayışını pekiştirmiyoruz. Anlamını değiştiriyor, fakirin, yoksulun, tüm sivil kesimlerin harcamalarını artırarak, sosyal devlet anlayışını artırmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.
 
Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 07:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48