banner15

George Bush'tan Nükleer Çifte Standart

İran'ın nükleer reaktörüne karşı çıkan ABD Başkanı Bush, Hindistan ile yeni bir stratejik ilişki kurmayı amaçlayan gezisinde, nükleer işbirliği anlaşmasına imza attı. Birçok uzman Bush'u ikiyüzlülük ve çifte standart uygulamakla suçladı. Hindistan’a

George Bush'tan Nükleer Çifte Standart

ABD ve Hindistan nükleer teknoloji alanında işbirliği öngören bir anlaşma imzaladı. ABD Başkanı George Bush'un ülkeye üç günlük ziyaretinin başında imzalanan anlaşma, Hindistan'ın nükleer alandaki uluslararası tecridine son veriyor. Anlaşmaya göre Hindistan askeri ve sivil tesislerini birbirinden tamamen ayıracak. Sivil enerji amaçlı nükleer tesislerinin tümünü uluslararası denetçilere açması karşılığında, bu tesislerde Amerika'nın nükleer yakıt desteğinden, teknoloji birikiminden faydalanabilecek.

Hindistan'la yeni bir stratejik ilişki kurmayı amaçlayan George Bush, Hindistan'ı Washington'un doğal bir müttefiki olarak niteledi. ABD başkanı fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak gibi başka enerji projelerinde de işbirliği yapılacağını söyledi. Anlaşmanın imzalanmış olmasına rağmen hala çözümlenmemiş bazı ayrıntılar olduğu bunların daha sonra müzakere edileceği belirtiliyor.

Fransa da geçen ay Hindistan ile benzer bir anlaşma imzalamış, ancak ayrıntıların netleşmesi için ABD ile müzakerelerin sonunun beklenmesi kararlaştırılmıştı. Oysa Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'na taraf olmayan bununla beraber nükleer silah sahibi olan Hindistan'a nükleer teknoloji transferinin, bu alandaki uluslararası düzenlemeleri baltalamasından endişe ediliyordu. Bush ise anlaşmayı Kongre'ye kabul ettirmesinin güç olabileceğini belirtmekle beraber, işbirliklerinin dünyayı daha güvenli kılacağını savundu.

1 milyarı aşan nüfusuyla dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi olan Hindistan'ın ekonomisi ve enerji ihtiyacı hızla büyüyor. Hint yetkililer bu nedenle nükleer enerji alanına eğilmek istiyorlar. Bush, çeyrek yüzyıldır Hindistan'ı ziyaret eden ikinci ABD Başkanı. İkili görüşmelerde ABD ve Hindistan liderleri ayrıca ticaret ilişkilerini geliştirme ve terörle mücadelede işbirliği konularını da görüştü. Bush'un ziyaretine tepki gösteren, sol hareketler ve İslamcı gruplar ise ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. Batılı birçok yazar ve akademisyen iran’a karşı sert açıklamalarda bulunan ABD başkanının Hindistan ile Nükleer işbirliğine gitmesini iki yüzlülük ve çifte standart olarak yorumladılar. Uzmanlar, Hindistan’a bu tür büyük bir destek veren Bush’un Pakistan’ı ikna için ne tür bir taviz vereceğinin merak konusu olduğunu açıkladılar.

Hindistan'da Bush karşıtı gösteriler

Bush'un ziyareti nedeniyle dün Hindistan'da binlerce kişi protesto gösterileri yaptı. Başkent Yeni Delhi'de sol kanat partiler ve Müslüman grupların organize ettiği gösterilere katılanlar, Bush'u 'İslam düşmanı' olmakla suçladı ve ABD askerlerinin Afganistan ve Irak'a gönderilmiş olmasını protesto etti. Göstericiler, Bush'un bir sonraki hedefinin İran olacağını ileri sürdü ve ABD başkanını 'dünyanın en büyük teröristi' olarak nitelendirdi. Bu, Yeni Delhi'de yapılması planlanan bir dizi Bush karşıtı gösterinin ilkiydi. Kalküta ve Bangalor'da da Bush karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

'Bilseydik roketlerle karşılardık'

ABD Başkanı George Bush, dün başlayan Asya turu öncesinde, dört saatliğine de olsa, Afganistan'ı ziyaret etti. Guardian gazetesi, Bush'un gezisini izleyen gazetecilerin, gizli tutulan geziden ancak uçak Amerika'dan havalandıktan sonra haberdar edildiğini yazıyor.

Guardian'ın haberine göre, Taliban liderlerinden Molla Abdullah Ahund, ''bilseydik roketlerle karşılardık'' dediği Bush'u '' ''hırsız gibi gizlice gelmekle ve korkaklıkla'' suçluyor.

Independent gazetesi ise, başyazısında, George Bush'un iyimser açıklamalarına karşın, Afganistan'da özellikle güvenlik koşullarının giderek kötüleştiği ve kaygı verici boyutlara ulaştığı uyarısında bulunuyor.

''Felaket alameti ise, beş yıl önce iktidardan uzaklaştırılan Taliban güçlerinin yeniden dönmeye başlamasıdır'' görüşünü dile getiren Independent, ''Afganistan'daki 20 bin Amerikan askerinin, ülkede istikrardan çok Usame bin Ladin'i yakalama peşinde'' olduğunu savunuyor. Başyazı şöyle devam ediyor:

''Silahlı kişiler Pakistan'dan Afganistan'a akıyor. Afgan çiftçileri afyon yerine, farklı ürünleri ekmeye teşvik etme ya da, afyon tarlaları imha edilecek çiftçilere tazminat ödeme yönünde çaba gösterilmiyor. Batı'nın sulama kanalları, yeni yollar ve istihdam vaatleri yaşama geçirilmedi. Afganların yabancı askerlerin varlığına kızmalarına şaşırmamak gerek.''

''Taliban'ın devrilmesinin hemen ardından Tony Blair, Afganistan'ı ''yarı yolda bırakmayacağız'' demişti. Dünya henüz Afganistan'ı terketmemiş olabilir, ancak dikkatini çevirdi. Ve şimdi Afganlar, bir kez daha, utanç verici bir şekilde, ihanete uğradıkları görüşünde.''

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48