banner15

'Gereken herkes sorgulanacak'

Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, fotoğraf skandalı hakkında 'Gerekirse Emniyet Genel Müdürüne kadar herkes sorgulanacak' dedi.

'Gereken herkes sorgulanacak'

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Hrant Dink’in katil zanlı Ogün Samast’ın basında çıkan fotoğrafıyla ilgili olarak “Silsile yoluyla bütün teşkilatımız, Emniyet Genel Müdürü’ne kadar bütün kişiler hakkında soruşturma yapılabilir” derken, Kurumların basın önünde birbirlerini suçlamalarının doğru olmadığını söyledi.

Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nı Emniyet Genel Müdürlüğü Dikmen Yerleşkesi’nde yapan Emniyet Sözcüsü İsmail Çalışkan, Dink soruşturmasına ilişkin, “Güvenlik birimleri olayın ardından bir ahenk ve koordinasyon içerisinde çalışarak failleri en kısa sürede yakalanmış ve bunun arkasından adli soruşturma başlatılmıştır. Bunlar adli işlemler, adli işlemler konusunda herhangi bir açıklama ve yorum yapmak mümkün değildir” dedi.

İdari yönden İçişleri Bakanlığı’nın 4 müfettişinin Trabzon, İstanbul, Samsun ve Ankara için görevlendirildiğini kaydetti.

Dink’in katili Ogün Samast’ın fotoğraflarına yönelik soruyu yanıtlayan Çalışkan, “Geçen hafta Samsun Emniyeti’nde çekildiğine dair bilgiler geldiğini söylemiştim. Hemen öğleden sonra bakanlığımız tarafından fotoğrafı araştırmak üzere nerede nasıl kimler tarafından çekildiği konusunda müfettiş hemen görevlendirilmiştir. Görüntüler televizyonda yayınlandıktan sonra müfettişlerimiz bu konuda kim çekmiş, niye çekmiş, neden çekmiş konusunda tüm konuların hepsi aydınlanacaktır” diyerek şöyle devam etti:
“Bunun neticesinde Emniyet teşkilatı olarak biz üzerimize düşen ne varsa, bunun arkasında veya yayında kimler varsa, hangi görevlilerimiz varsa silsile yoluyla bütün teşkilatımız, Emniyet Genel Müdürü’ne kadar bütün kişiler hakkında soruşturma yapılabilir.

Derhal müfettişlerin raporları neticesinde hiç kimsenin şüphesi olmasın, gereği neyse mutlaka yapılacaktır. Kurumların birbirleriyle basın önünde birbirlerini suçlamaları doğru değildir. Jandarma olsun, polis olsun bu ülkenin önemli kurumlarıdır, kurumların ahenk içerisinde çalışması önemlidir.”

Soruşturma devam ederken, Ogün Samast’la ilgili görüntülerin medyaya verilmesinin hatalı olduğuna dikkat çeken Çalışkan, “Kurumları birbiriyle hakkında bazı yanlış düşüncelere sevk etme kamuoyu önünde böyle bir izlenim yaratmak teşkilatlara ve ülkemize hiçbir yarar getirmez. Kimler verdi bunlar hakkında zaten adli yönden de işlem başlatılmıştır” dedi.

POLİS OLAYLAR KARŞISINDA PROFESYONEL OLMALI

Müfettişler ve savcılar tarafından olayın en ince ayrıntısına kadar araştırıldığını altını çizen Çalışkan, “Polis kurumsal bir yapıya sahiptir. Emniyet teşkilatı personeli de bütün olaylar karşısında profesyonel olmak zorundadır. Hiç kimse kendi duygu ve düşüncelerini yaptığı işe yansıtamaz. Nereden gelirse gelsin, hangi düşünceden olursa olsun bütün teşkilat olarak her zaman kararlılıkla gitmekteyiz ve gideriz. Bunun üzerine de gideriz” dedi.

GÖREVDEN ALMA

İstanbul ve Samsun Emniyet Müdürü’nün görevden alınmasına ilişkin kendisine bir bilgi gelmediğini ifade eden Çalışkan, “Henüz bir görevden alma bana intikal etmedi. En ufak bir memur da emniyet genel müdürü vekilimize kadar şu anda kusur ve ihmali görülürsen gerekli adli ve idari işlem yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Polisin toplumsal olaylarda da adli olaylarda da siyasi olaylarda da profesyonel olmak zorunda olduğunu söyleyen Çalışkan, Emniyet Genel Müdürlüğü görevinin bir süredir vekaleten yürütülmesine ilişkin bir soruya ise “Emniyetin vekaletle yönetilmesinde herhangi bir yönetim boşluğu bizce görülmemektedir” dedi.

MUHBİR TARTIŞMASI


Olayda Abi rolündeki Erhan Tuncel’in muhbirliğine ilişkin soruları temkinli cevaplayan Çalışkan, “Devlete bilgi veren insanlarla ilgili konuları basın önünde konuşmak uygun değildir” diyerek şöyle devam etti:
“Devlete vatandaşlar çeşitli şekillerde yardım etmektedirler. Bunların açık bir şekilde kimlerinin deşifre edilmesi hakkında konuşulması bunları olumsuz yönde etkilemektedir. Basında bu konunun yer almaması daha uygun olur. En ince ayrıntısına kadar soruşturulmaktadır. Hiçbir devlet görevlisi suç işleyemez, işlerse gereği yapılır.”(ANKA)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35