banner15

Gerginlik Tırmanıyor

İran'ın "nükleer güç olduk" açıklaması, Ortadoğu'da gerginliği artırdı. İngiltere ve Rusya Tahran yönetimini uyardı. İsrail ordusu açıklamaları değerlendirirken, beklenen çağrı ABD Dışişleri Bakanı Rice'dan geldi.

Gerginlik Tırmanıyor

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'ın uranyum zenginleştirdiğini açıklaması sonrası Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin güçlü adımlar atması gerektiğini söyledi.

Condoleezza Rice örgütün İran'ın açıklamasını dikkate alması gerektiğini belirtti, Güvenlik Konseyi'ne ilk toplantısında, uluslararası toplumun saygınlığı için harekete geçme çağrısı yaptı.

Ancak Rice, BM'nin İran'a karşı şu an ne gibi adımlar atmasını talep ettikleri konusunda sinyal vermedi.

Konsey geçen ay İran'a, Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun taleplerini yerine getirmesi için 28 Nisan'a dek süre vermişti.

Kurum başkanı Muhammed El Baradey ise bugün İran'ın nükleer programı üzerinde görüşmelerde bulunmak üzere Tahran'a gidiyor.

Condoleezza Rice'ın gezisi öncesi Muhammed El Baradey'i telefonla aradığı ve İranlı yetkililerle temaslarında, bu ülkenin uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi yolunda ısrarlı olmasını istediği bildiriliyor.

Londra ve Moskova'dan Tahran'a çağrı

Öte yandan Rusya ve İngiltere de İran'a, uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son verme çağrısı yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da İran'ın taleplerini yerine getirmemesi halinde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yeni diplomatik önlemleri tartışacağını söyledi.

Kremlin ise diğer ülkelerin sorunun çözümü için güç kullanmaması gerektiği yolundaki görüşünü yineledi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise kendilerinden nükleer programlarını geciktirmelerini isteyenlerin, İran halkından özür dilemeleri gerektiği görüşünde.

İsrail kaygılı

Bu arada İsrail de İran'ın uranyum zenginleştirmeyi başardığını açıklamasının, tüm dünya için kaygı verici bir gelişme olarak niteledi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Haluz, İran'ın açıklamasının, uluslararası baskıya karşı konumunu güçlendirme taktiği de olabileceğini söyledi.

General Haluz İsrael'in İran'ın hala nükleer silah üretecek durumda olmadığına inandığını belirtti, sorunun krize dönüşmesinin önüne geçilmesi için diplomasinin hala önem taşıdığını vurguladı.

 

www.bbc.co.uk

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48