banner15

Gezmiş, İnan ve Aslan idam edildi

Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edildi

Gezmiş, İnan ve Aslan idam edildi

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Hindenburg yandı ve yere çakıldı 6 Mayıs 1927

Dünyanın en büyük zeplini olan Hindenburg, havalandıktan kısa süre sonra alev aldı.Kısa bir süre içerisinde yanarak yere çakılan zeplinde 36 kişi hayatını kaybetti. Bu kazanının ardından bu şekildeki taşımacılık yönteminden vazgeçildi.

İstanbul Radyosu Yayına Başladı 6 Mayıs 1927

İstanbul Radyosu Sirkecideki Büyük Postane binasının bodrum katında yayına başladı.

Eyfel Kulesi Ziyaretçilere Açıldı 6 Mayıs 1889

Fransız devriminin 100.yılı kutlamaları çerçevesinde 1987 yılında yapımına başlanan Kulenin adı kuleyi inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel'den alır. Demirden inşa edilen kule 300 metre yüksekliğindedir. Eyfel Kulesinin açışlı uluslar arası Paris Fuarına denk getirilmiştir. Bu fuara Osmanlı devletinin bazı yöneticileri de katılmıştır.

Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan İdam Edildi 6 Mayıs 1972

1965 yılında Türkiye İşçi Partisinde görev alan Deniz Gezmiş o tarihten itibaren sol örgütler içinde aktif bir şekilde görev aldı. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusunu kurarak bir çok eylemde bulunan Deniz Gezmiş ve arkadaşları 1969 yılında Filistin’e gitti. Haklarında karıştıkları eylemler sebebiyle bir çok kez tutuklama kararı verildi. Yıldız Teknik üniversitesinde öldürülmesinin ardından üniversitede yapılan aramada silahın Deniz Gezmişe ait olduğu iddia edildi. 12 Mart Muhtırasının ardından ülkede yaşanan gelişmelerin de sonucunda Deniz Gezmiş tutuklandı. Sıkıyönetim mahkemesinde yargılanan Deniz Gezmiş ve arkadaşları hakkında idam kararı verildi. İdam kararının Senato tarafından da onaylanan karar Cumhurbaşkanının da imzasıyla yürürlüğe girdi. Ankara Merkez Kapalı Cezaevinde haklarındaki karar infaz edildi.

Türkiye”nin İlk Özel Televizyon Kanalı Yayına Başladı 6 Mayıs 1990

Türkiye”de İlk özel Televizyon Kanalı olan Star 1 Televizyonu Yayın Hayatına Başladı.


 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 07:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35