banner39

Gıda fiyatlarında 10 yıllık tablo karamsar

Artmaya devam edecek gıda fiyatları nedeniyle 22 ülkede kriz tehlikesi var.

Arşiv 29.05.2008, 14:12 29.05.2008, 16:41
Gıda fiyatlarında 10 yıllık tablo karamsar

BM Gıda ve Tarım Örgütü ile OECD'nin ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre gıda fiyatları, önümüzdeki 10 yıl içinde yüksek kalmaya devam edecek. Ancak diğer yandan artan fiyatlar yüzünden 22 ülkede kriz tehlikesi var...

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OECD), ortaklaşa açıkladıkları raporda gıda fiyatlarının gelecek 10 yılda yüksek kalmaya devam edeceğini bildirdi. Rapora göre, 2008 ve 2017 yılları arasında, artan talep yüzünden şimdiki seviyelerinin altında olsa bile gıda fiyatları tarihi seviyelerinin üzerinde kalmayı sürdürecek.

Raporda, pirinç ve şeker fiyatlarının yüzde yüzde 10'dan az artmayacağı belirtilerek, ''Gelecek 10 yılda, tahıllar, pirinç ve yağlı tohumlar için nominal fiyatların geçen 10 yılın ortalamasından yüzde 35 ila yüzde 65 fazla olması bekleniyor'' deniliyor.

"TARIMDA İYİLEŞTİRMELER GEREKİYOR"

Gıda krizine karşı uyarının da yer aldığı raporda, bununla mücadele etmek için tarımda ve gelişmiş ülkelerde iyileştirmeler yapılması gerektiği belirtiliyor. Raporu kamuoyuna duyururken bir tarım piyayasına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, yoksul ülkelerde büyümeyi sağlamak ve yoksulların alım gücünü attırmak için hükümetlerin daha fazla çaba gösterebileceklerini söyledi.

Halen dünyada 862 milyon insanın açlık sınırında yaşadığına dikkat çeken BM Gıda ve Tarım Örgütü Başkanı Jacques Diouf da uluslurarası topluma tarıma daha fazla yatırım yapması çağrısında bulundu.

Gıda ürünlerinin birçoğu için fiyatların 2005 ve 2007 arasında ikiye katlandığı ve bu yıl da yükselmeye devam ettiği vurgulanan raporda, gıda fiyatlarının artışının, kentli yoksullar ve gıda ithal eden ülkelerde yaşayan kimseler için sınırlı gelirlerinin önemli bölümünü gıdaya ayırmaları nedeniyle etkisinin olumsuz olacağına işaret ediliyor.

22 ÜLKE TEHDİT ALTINDA

BM Gıda ve Tarım Örgütü, öte yandan bazı ülkelerde fiyatların artması, protestolar ve ayaklanmalara yol açan gıda krizinin, özellikle 22 ülkeyi tehdit ettiğini açıkladı. Örgütün hazırladığı raporda, söz konusu 22 ülkenin, buralarda süregelen açlık ve gıda ile benzin ithal etmek zorunluluğundan ötürü savunmasız olduğu belirtildi.

Gıda krizinden özellikle etkilenen 22 ülke, Eritre, Nijer, Komor Adaları, Haiti, Liberya, Burundi, Tacikistan, Sierra Leone, Zimbabve, Etiyopya, Zambiya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Tanzanya, Madagaskar, Malavi, Kamboçya, Kuzey Kore, Ruanda, Botsvana, Kenya ve Gine olarak sıralandı. Fiyat artışları geçtiğimiz aylarda Arjantin, Bangladeş, Vietnam, Rusya, Güney Afrika ve Fas'ta gösterilere ve protestolara yol açmıştı.


Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?