banner39

Gıda yardım kuyruklarında isyan

İki gündür yardım alamadıkları için öfkelenen Perulular, eczaneleri yağmalayarak, gıda yardım kuyruklarında isyan başlattı.

Arşiv 21.08.2007, 21:55 21.08.2007, 22:02
Gıda yardım kuyruklarında isyan

16 Ağustos Perşembe günü meydana gelen 8 şiddetindeki depremin ardından, iki gündür yardım alamadıkları için öfkelenen Perulular, eczaneleri yağmalayarak, gıda yardım kuyruklarında isyan başlattı. Depremde en az 510 kişinin öldüğü belirtilerken, enkaz arama çalışmaları sürüyor.

Peru’daki depremden en çok etkilenen Pasifik kıyısındaki Pisco kentinde halk, bir yandan artçı depremlerin yarattığı korkuyla yaşarken, bir yandan da hayatta kalma mücadelesi veriyor. Gıda yardım kuyruklarında bekleyenlerse verilen tayınların küçüklüğünden yakınıyorlar.

Gıda ve ilaç yardımlarının gecikmesi Pisco halkını çileden çıkarttı. Tozlu giysilerle iki gece sokaklarda yatan insanlar, ilaç kıtlığı nedeniyle eczaneleri yağmalamaya ve kentin eteklerinde küçük gruplar halinde gelen yardım kamyonlarının önünü kesmeye başladılar. Afet bölgesini ziyaret eden Devlet Başkanı Alan Garcia ise, su ve gıda yardımının geleceği vaadinde bulunurken, “devlet sizi korur ama aynı zamanda düzeni de korur” dedi.

Yoksul bölgeler yıkıldı

Deprem yoksul bölgelerdeki evleri yıkarken, artçı depremlerden en fazla etkilenenler de Lima’nın güneyindeki yoksul Huancavelica bölgesindeki kerpiç evlerde yaşayanlar oldu. Hastane ve morg hizmetlerinin yetersizliği yüzünden, yetkililer kent sakinlerini yakınlarının cesetlerini sokaklarda bekletmeleri için zorluyorlar. Ölü sayısının da daha uzak bölgelerle ilgili bilgilere ulaşıldıkça artacağından korkuluyor. 40 bin kişiyi evsiz bırakan 8 şiddetindeki deprem Peru’da son yılların en büyük afeti oldu. 1970 yılında da Yungay kentini buz ve çamurla yutarak yaklaşık 50 bin insanın ölümüne neden olan bir başka büyük deprem yaşanmıştı.
Kaynak: Reuters ve Latin Bilgi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?