banner39

Gine'de öldürülen protestocuların sayısı yükseliyor: 157 ölü!

Gine'de cunta karşıtı gösteride hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen saat artıyor

Arşiv 29.09.2009, 14:11 29.09.2009, 14:20
Gine'de öldürülen protestocuların sayısı yükseliyor: 157 ölü!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gine'de güvenlik güçlerinin, cunta yönetimine karşı düzenlenen gösteriye katılanlar üzerine ateş açması sonucu ölenlerin sayısı 157'ye yükseldi.

Ülkedeki insan hakları örgütleri tarafından hastane kaynaklarına dayandırılarak verilen haberlere göre, bazı yaralılar kurtarılamadı, hastanelere yeni cesetler gelmeye ise devam ediyor.

Bu arada, dünyadan Gine güvenlik güçlerinin muhaliflerin düzenlediği protesto gösterisine silahla müdahale etmesine karşı sert açıklamalar geliyor. Fransa dışişleri bakanlığı gösteri sırasında tutuklananların tümünün "derhal ve şartsız olarak serbest bırakılması" çağrısında bulundu.

Afrika Birliği üyesi adına yapılan açıklamada da, Gine'deki askeri cunta yönetiminin demokrasiye şans vermemesi durumunda yaptırımlara başvurulacağı belirtildi.

Gine İnsan Hakları Örgütü Başkanı Thierno Maadjou Sow, başkent Konakri'nin sokaklarında toplandıktan sonra bir stadyumun içinde ve çevresinde toplanan muhalifleri dağıtmaya çalışan güvenlik güçlerinin kalabalığa ateş açtığını söylemiş ve şimdiye kadar 14 kişinin öldüğünü tespit ettiklerini, bu sayıya hastanedekilerin dahil olmadığını belirtmişti.

Görgü tanıkları da olaylar sırasında bazı muhalif liderlerin tutuklandığını, 20 protestocunun da yaralandığını bildirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?