banner39

Girit: Filistinlilerle dayanışma adası...

Arap coğrafyasından kilometrelerce uzaktaki Girit, Filistin davasına en duyarlı yerlerden biri kabul ediliyor.

Arşiv 08.04.2009, 15:39 08.04.2009, 16:43
Girit: Filistinlilerle dayanışma adası...

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsanların kalbi burada Filistin'le birlikte atıyor. Adada Suriye ve civarı ülkelerden gelen hiç de azımsanamayacak genç bir nüfus bulunuyor. Girit'te bulunan Hanya limanı, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı kuşatmayı örgütlemek için sakin bir yer olarak.Bu kampanyayı düzenleyen isimlerden Fagilis Beysayas, el-Cezire net'e yaptığı açıklamada "Girit, özel olarak Filistin genel olarak Arap dostlarının adasıdır." şeklinde konuştu.

DAYANIŞMA KAMPANYALARI

Akdeniz'in en büyük beşinci adası olan Girit'te geçtiğimiz yıllarda gerek Irak gerekse Filistin'le ilgili onlarca gösteri, nümayiş ve yürüyüşler düzenlendi. Filistinli aktivist Mahfuz Taha'nın ifadesine göre düzenlenen yardım kampanyalarında Gazze'de kuşatma içinde acı çeken insanlar için yüzbinlerce dolar para toplanmış durumda.

Maddi desteğin yanı sıra Girit sakinleri Filistinlilere düzenledikleri gösteri ve yürüyüşlerle de müthiş bir destek vermişler ve halen de veriyorlar. Son olarak doktorlar sendikası öderliğinde başlatılan gösterilere onbinlerce insan katılarak bilfiil destek vermiş. Giritlilerin son girişimleri ise İsrail Genelkurmayı'nı son Gazze saldırısında işledikleri suçlar nedeniyle yargılanmaları ve cezalandırılmaları talebiyle Uluslararası Adalet divanında ve çeşitli Avrupa mahkemeye vermeleri

Geçtiğimiz hafta ise Yunanistan'ın bir takımıyla İsrailli bir futbol kulübü arasındaki yapılan maça dev Filistin bayraklarıyla gelen adalılar, MOSSAD'ın ve Yunan istihbaratının onca aramasına ve gözetlemesine rağmen sahaya Filistin bayrağı sokmayı başarmışlar. Maç boyunca Filistin'e destek veren ve İsrail'in ırkçı politikalarını eleştiren sloganlar atan Giritliler, futbol sahasını adeta bir protesto gösterisine dönüştürmüşler.

SOLUN HAKİMİYETİ

Siyasi olarak adaya, Yunan tarihinin en meşhur isimlerinden İlifrios Venezilos'un üyesi bulunduğu Komünist ve Sosyalist partiler hakim. Yunan Komünist Partisi, Sol'da Birlik Partisi ve bu ikisinden doğmuş başka sol ve anarşist partiler burada oldukça güçlü.

Solun gerek Filistinli hareketleri liderleriyle yakından tanışıklıkları gerekse sosyalist hareketin genel olarak Filistin meselesine duyarlığı, adadaki sosyalist hakimiyetin Filistin dostluğuna evrilmesine yol açmış.

Girit'in ayrıca nisbi olarak Arap coğrafyasına yakın olmasının da bunda etkili bir rol oynadığı söylenebilir. Girit adası, Suriye ve Bilad-ı Şam'da yaşayan Arapların uğrak yeri olan birkaç Akdeniz adasından biri. Ada, Libya'ya 400 ms. uzaklıkta.

Öte yandan Girit'in tarihi olarak bir Osmanlı adası olduğunu da unutmamak lazım. Adada gerek Osmanlı döneminden gerekse Osmanlı öncesi Arap dönemine ait çok miktarda cami, han, hamam, kervansaray ve fener bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?