banner15

Gizli gözaltı merkezleri itirafı

ABD Başkanı Bush ilk kez CIA'in gizli sorgu evleri olduğunu itiraf etti.

Gizli gözaltı merkezleri itirafı

ABD Başkanı George Bush, uluslararası kamuoyunda uzun süre tartışma konusu olan CIA gizli gözaltı ve sorgulama merkezlerinin varlığını resmen kabul etti. Bush, 'terörle mücadelenin, bu merkezler sayesinde' yürütüldüğünü savundu.

11 eylül saldırısında ölenlerin ailelerini Beyaz Saray'da kabul eden Bush, 'teröristlerle ilgili en önemli bilgilerin, bunların nerelerde saklandıklarının, neler planladıklarının, yine teröristlerden alınabildiğini' belirtti. ABD Başkanı, dünyanın çeşitli ülkelerinde CIA'in sorgulama merkezlerinde bu çalışmanın yapılmış olduğunu söyledi.
 
Bush, ''bu kişilerin gizlice elde tutulabileceği, uzmanlarca sorgulanabileceği yerlere ihtiyaç vardı'' dedi. Bu açıklamalarla ABD yönetimi ilk kez gizli sorgu merkezlerinin varlığını resmen kabul etmiş oldu. Bush bu merkezlerde sorgulanan ve Guantanamo'daki ABD üssüne ön yargılama için gönderilen 14 önemli terör şüphelisinin bulunduğunu ifade etti.
 
Bu kişilerin sorgulamanmasının teröristlerin faaliyetleri hakkında önemli istihbarat bilgileri alınmasını sağladığını belirten Bush, "böylece yalnızca ABD'de değil Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelerde de birçok terör eylemi engellendi" diye konuştu.
 
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan ABD askerlerine yeni talimat geldi. Talimatta 'Cenevre Konvansiyonu'nun esirlere muameleye ilişkin maddesine uyulması' isteniyor. ABD yönetimi daha önce Afganistan ve Irak'ta tutuklanan kişilere herhangi bir hukuki statü tanımıyordu. ABD Yüksek Mahkemesi'nin bu uygulamayı yasalara aykırı bulması üzerine Pentagon Cenevre Sözleşmesi'ne uymak durumunda kaldı.
 
CIA'in Avrupa'daki gizli cezaevleri
 
ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesinin ilk olarak geçtiğimiz yıl, CIA'in teröre destek verdikleri iddiasıyla yakaladığı kişileri Doğu Avrupa'daki gizli cezaevlerinde sorguladığı ve zanlıları uçakla gizli cezaevlerine götürürken Avrupa ülkelerinin hava sahalarını kullandığı yönünde yayınladığı haberleri uluslararası tepkilere yol açmıştı. 
 
Avrupa Konseyi tarafından başlatılan soruşturmada da iddiaları araştıran İsviçreli parlamenter Dick Marty raporunda, 'mevcut kanıtların, ABD'nin, ülke dışında işkence sisteminin mevcut olduğuna işaret ettiği' kaydedilmişti. Raporda, CIA'nın gizli cezaevlerinin bulunduğu Avrupa ülkelerindeki yönetimlerin ve istihbarat servislerinin durumdan haberdar olma olasılığının yüksek görüldüğü ifade edilmişti.

Kaynak: CNNTURK

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35