banner15

Gizli Hapishaneler Konulu Konferans

İngiltere'nin başkenti Londra, işkence ve gizli gözaltı merkezleri konulu bir konferansa ev sahipliği yapıyor. Daha önce Küba'daki Guantanamo Üssü'nde tutulmuş kişiler de konferansa katılıyor.

Gizli Hapishaneler Konulu Konferans

Merkezi Londra’da bulunan bir insan hakları örgütü, işkence ve gizli göz altı merkezleri konusunun ele alınacağı 3 gün sürecek bir konferans düzenliyor.Konferansa, Uluslarararası Af Örgütü’nün yanı sıra, ABD’nin Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tutulan ve bir süre sonra serbest bırakılan kişiler de katılıyor. Guantanamo’da 3 yıl hakkında hiçbir suçlama bulunmaksızın tutulan Moazzam Begg, konferansn ilk gününde üste yaşadıklarını, “Günler, haftalar, yıllarca adalete, ailenize erişimizin olmadığı bir ortam. Dünyayla iletişim falan yok. Zindanda tutulmaksa, işkenceden daha da beter. Dayaktan, tekme yemekten, çırılçıplak bırakılmaktan, Mısır’a gönderilip testislerinize elektrik verilmesiyle tehdit edilmekten de kötü” sözleriyle anlattı.

Begg ayrıca, mevcut durumun sürmesi halinde dünyada şiddet olaylarının daha da artacağını söyledi. Başka bir tutuklu Rüstem Akmiarov ise, serbest bırakılmasından sonra da durumun pek değişmediğini ve insanların kendisine teröristmiş gibi davrandığını ifade etti. Konferansın diğer katılımcılarından Uluslararası af Örgütü’nün gündeminde ise, ABD’nin Avrupa ülkelerinde bulunduğu iddia edilen gizli gözaltı merkezleriydi. Örgütün genel sekreteri Irene Han, AB’nin iddiaları araştırmak konusunda inisiyatif alması gerektiğine dikkat çekti ve dönem başkanı İngiltere’ye büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48