banner15

Gizli tanıklar, Bahtiyar Aydın suikastini anlattı

"Suikast, PKK'nın işi değildi. Paşanın o gün geleceğini Fikri Karadağ ile birkaç kişi biliyordu"

Gizli tanıklar, Bahtiyar Aydın suikastini anlattı


Ergenekon soruşturmasıyla birlikte Türkiye'de bir dönem yaşanan subay cinayetleriyle ilgili yeni iddialar ortaya çıktı. Ergenekon savcılarına ifade veren gizli tanıklar, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. PKK terör örgütü içinde bir dönem üst düzey yönetici olarak faaliyet gösteren gizli tanık 'Deniz', 4 Haziran 2008'de verdiği ifadede, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın cinayetini anlatırken, şu iddialarda bulundu:

'GERİ ÇEKİLİN, PAŞA VURULDU '

'1993'TE TSK, PKK'ya yönelik operasyon düzenledi. Türk askerlerinin telsiz konuşmalarında, 'geri çekilin paşa vuruldu' şeklinde haberler geliyordu. Paşanın PKK'lılar tarafından vurulup vurulmadığıyla ilgili çatışmalara katılan PKK'lılarla görüştüm. PKK'lılar, paşanın 'büyük bir operasyon oldu' denilerek Lice'ye getirildiğini ve helikopterden iner inmez bir asker tarafından vurulduğunu söylediler. Vuran askerin de bir başka asker tarafından vurulduğu, ikisinin birlikte helikopterle Diyarbakır'a getirildiğini anlattılar. Bu olayı kesinlikle PKK yapmadı.'

KOMUTAN 'TERÖRİST İŞİ DEĞİL' DEDİ

Bir diğer gizli tanık 'Kıskaç'ın Bahtiyar Aydın cinayetiyle ilgili iddiaları şöyle: 'Ben Elazığ Jandarma Komando taburuna gittikten bir ay sonra suikast düzenlendi. O dönem PKK'ya büyük bir operasyon yapılıyordu. Operasyona gitmeden önce Lice Komando Bölüğü'nün önünde beklerken Jandarma Asayiş Bölge Komutanı ve Bahtiyar Aydın UHŞ1 tipi helikopterden indi. Kürsüde konuşurken sağ gözünden vuruldu. Paşanın o gün geleceğini Fikri Karadağ ile birkaç kişi biliyordu. Suikastin ardından bulunan Kanas marka silahı tabur komutanı 'bu terörist işi değil' diyerek bana verdi. Ben de silahı jandarma yarbaya teslim ettim. Bu yarbay daha sonra televizyonlarda kurşunun saplandığı yeri gösteren kişiydi. Sonra suikast silahı kaybedildi.'' PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Bülent Dumlu da 4 Aralık 2008'de savcılara verdiği ifadede 'Bahtiyar Aydın'ı öldürenler Ergenekon yapılanmasıdır' iddiasında bulundu.

Kaynak: Star Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2009, 10:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48