banner39

Göçmen çocukları engelliler okuluna

Avusturya'da göçmen çocukları haksız yere engelliler okuluna gönderildiği belirtildi.

Arşiv 07.04.2010, 02:23 07.04.2010, 02:23
Göçmen çocukları engelliler okuluna

 
Avusturya'da Yeşiller Partisi'nin Viyana teşkilatı, kentteki göçmen çocuklarına yetersiz Almancalarından dolayı "özel" öğrenci damgası vurulduğu iddiasında bulundu.

Wiener Zaitung'un haberine göre, Yeşiller Partisi Eyalet Milletvekili Susanne Jerusalem bunun okul yerleri için hem maddi hem de personel açısından getirisi olduğunu söyledi.

"Esasında sadece engelli çocuklar bu okullara gönderilebilir. Yetersiz Almanca bilgisi kesinlikle fiziksel ya da zihinsel engel değil." diyen Milletvekili Susanne Jerusalem, çocukların böylece "fişlendiğini" ve geleceklerinin karartıldığını söyledi.

Sosyal Demokrat Partili (SPÖ) Eyalet Milletvekili Heinz Vettermann da bu iddiayı şiddetle ret etti. Milletvekili Heinz Vettermann, engelliler okullarındaki göçmen öğrenci oranının Viyana'daki tüm zorunlu eğitim okullarındaki orandan daha düşük olduğunu kaydetti.

SPINDELEGGER DE 'ELİT OKULLARI' İSTİYOR

Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger de, Avusturya'nın her eyaletinde 'seçkin okulları' açılmasını istedi. Salzburger Nachrichten gazetesine mülakat veren Halk Partili (ÖVP) Dışişleri Bakanı Spindelegger, "Elitlere evet demeliyiz." dedi. Her eyalette en az bir okulun açılmasını isteyen Bakan Spindelegger, bu okulların yüksek yetenekli çocukların eğitimine odaklanmasını arzu ettiğini söyledi. Spindelegger, bu okullar için bir eğitim konsepti üzerinde çalıştıklarını da açıkladı.

Federal İşçiler Birliği'nin (ÖAAB) de başkanı olan Spindelegger, daha önce Almanca problemi olan göçmen çocuklarına, okul öncesi Almanca kursu zorunluluğu getirilmesini istemişti. Michael Spindelegger, başka bir ülkede eğitimlerinin bir kısmını tamamlayarak daha sonra Avusturya eğitim sistemine dahil olan çocuklar için de öğleden sonraları takviye Almanca kursu verilmesini istemişti. Dışişleri Bakanı Spindelegger, çocuklarını söz konusu kurslara göndermeyen ailelere verilen çocuk yardımının da kesilmesi önerisinde bulunmuştu.

Kaynak: CİHAN

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?