banner39

Gökçek: Ankara'da su kesintisi yapılmayacak

Ankara'dak su soruna açıklık getiren Melih Gökçek, Ankaralıların beklediği "suyun kesilmemesi" müjdesini verdi.

Arşiv 19.08.2007, 11:20 19.08.2007, 13:09
Gökçek: Ankara'da su kesintisi yapılmayacak


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da uygulanan su kesintileri sırasında bazı su borularının patladığını anımsatarak, ''Su patlamalar nedeniyle Ankaralılardan özür diliyorum. Böyle bir şey olmasını istemezdik'' dedi.

Gökçek, su kesintileri ile ilgili olarak, Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında su kesintileri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Ankara'da, 2 kez su borusu patladığını ifade eden Gökçek, bu nedenle çok ciddi anlamda sıkıntı çektiklerini söyledi.

Su borularının patlaması nedeniyle Ankaralılardan özür dileyen Gökçek, şöyle devam etti:

''Hiçbir zaman böyle bir şey olmasını arzu etmezdik. Patlamaların akabinde Ankara'ya yeterince su vermeye çalıştık. Üst üste ayın 11, 12, 13'ünde 900 bin metre küp su verdik. Kuyulardan verdiğimiz suları da dahil edersek bu 930 bin metre küpe kadar çıktı. Ankara'da gerekli doyum olduktan sonra Ankaralılardan ricada bulunmuştuk. 650 bin metre küpe düştüğümüz taktirde, hele hele 600 bin metre küpe düştüğümüz takdirde kesinlikle suyun kesilmeyeceğini ifade etmiştik. Ankaralılara teşekkür ediyorum. Ayın 15'inden itibaren rakamlar aşağıya düşmeye başladı. Ankara'da gerekli doyumlar oldu. Ayın 15'inde 700 bin, 16'sında 700 bin, 17-18'inde bu rakamlar 670 bin metre küplere düştü. Ankaralılara 'ha gayret' diyorum. Allah'ın izniyle biraz daha gayret edersek bu rakamlar 600 binlere kadar düşecek ve Ankara'nın herhangi bir şekilde su kesintisine ihtiyacı kalmayacak. Göstermiş oldukları anlayış ve gayretten dolayı Ankaralılara şükranlarımı sunuyorum. Tasarrufu bu patlaklardan önce yapsaydık zaten herhangi bir şekilde kesintiye gerek kalmazdı. Vatandaşlar üzerilerine düşen hassasiyeti ziyadesiyle göstermişlerdir. İnşallah bu tasarruf biraz daha artar. Çünkü yarından itibaren reklam ilan panolarımızda Ankaralılara teşekkür edeceğiz ve tasarrufu teşvik edeci bazı ifadeler kullanacağız. El birliğiyle bu sıkıntıyı aşacağız.''

Ankara'nın, önümüzdeki 20 seneyi sıkıntısız geçirmesi için ellerinden gelen gayreti sarf edeceklerini dile getiren Gökçek, ''Ben 'ha gayret' diyorum. 670 bin metre küpe düşen bu su tasarrufunu 600 bin metre küplere düşmesi için vatandaşlarımızın biraz daha tasarruf yapmalarını istirham ediyorum. Böyle giderse suları kesmeyeceğiz'' dedi.

''KESİKKÖPRÜ SUYUNDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN''

Melih Gökçek, Kesikköprü Barajı'ndan su getirilmesiyle ilgili çalışmaların hızla devam ettiğine işaret ederek, ''31 Aralık'a kadar Kesikköprü Barajı'ndan suyu getirmiş olacaklarını'' bildirdi.

Kesiköprü Barajı'ndan su getirilmesine yönelik eleştirilere de değinen Gökçek, şunları kaydetti:

''Gelecek suyun 'içilemez' olduğu istikametinde bir muhalefet partisi ve bazı sivil toplum örgütleri ısrarlı şekilde yayın yapıyorlar. Bunların gerçekle alakası yok. Son derece komik trajikomik beyanlarda bulunuyorlar. Geçen gün bir televizyon kanalında arıtılmış suyu getirip içtim. Kesikköprü suyundan kimsenin şüphesi olmasın. Kesikköprü'nün daha sağlıklı olması için gerekli önlemler bizler tarafından ayırca alınacaktır. Kesikköprü'den su geldikten sonra sorun bitecek.

Arıtma konusundaki gelişmiş teknolojiyi takibe aldık. 15-20 gün sonra gelecek arıtma tesislerinin denemelerini yapacağız. Bu denemeleri yaptıktan sonra arkasından Kesikköprü Barajı'ndan gelen suların üst düzeyde arıtılması için ayrıca arıtma tesisi kuracağız. Tesisi kurunca 'bu kadar masrafa ne gerek vardı?' diyecekler. Ne yaparsak yapalım bazılarına yaranmamız mümkün değil.''

Göçek, Kesikköprü'den getirilecek suyun kalitesinin Çamlıdere'den gelen suyla eş değer olmadığını ifade ederek, Kızılırmak suyunu daha kaliteli hale getirmek için arıtma tesisi kurmak gerektiğini belirtti.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?