banner39

Gökdelenlerden Kâbe'yi göremiyoruz

Hac farizasını yerine getirmek için mukaddes topraklara gelen hacı adayları, Kabe'nin çevresinin taş yığınlarıyla doldurulmasını eleştirdiler...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Gökdelenlerden Kâbe'yi göremiyoruz

Zamanlarının çoğunu tavaf ederek geçiren hacı adayları, özellikle sabah namazlarında Kâbe-i Muazzama'yı dolduruyor. Yapımı devam eden ve tamamlanan çok sayıda yüksek binanın, Kâbe'nin etrafını çevrelediği gözlenirken, bazı hacı adayları kutsal mekânın etrafında bu kadar yüksek binanın yer almasını eleştiriyor.

İbadetlerinden arta kalan zamanlarını Mekke'deki kutsal mekanları ziyaret ederek geçiren hacı adayları, yaklaşık 2 saat süren zorlu bir tırmanışla Sevr Tepesi'ne çıktı.

Burada Peygamberin Medine'ye hicreti sırasında kendisini takip eden Mekkeli müşriklerden korunduğu Sevr Mağarası'nı ziyaret eden hacı adayları, kenti yüksekten izleme fırsatı da buldu. Mağarada dua eden hacı adayları süslenmiş develere binerek hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Diyanet İşleri Başkanlığı organizesinde mukaddes topraklara gelen Türk hacı adayları için modern mutfaklarda günlük sıcak yemek ve kahvaltı hazırlanıyor. Sağlık sorunu yaşayan hacı adayları, başkanlığın bünyesinden çeşitli bölgelere yerleştirilen sağlık merkezlerinde kontrolden geçiriliyor.

Bu arada, kutsal mekân Arafat'ta da hac için hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğü bildirildi. Çadırların kurulmaya başlandığı Arafat'ta bu hac döneminde yaklaşık 3 milyon hacı adayının toplanması bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?