banner39

Göktepe'yi yetkililer öldürdü iddiası

Gazeteci Metin Göktepe’nin, öldürülme olayına, emniyet görevlilerinin amirlerinden işaret almadan işlemesinin mümkün olamayacağı iddia edildi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Göktepe'yi yetkililer öldürdü iddiası

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, gazeteci Metin Göktepe’nin mesleğini yapmak için gittiği yerde gözaltına alınıp ortadan kaldırıldığını belirterek, emniyet görevlilerinin bu suçu amirlerinden işaret almadan işlemesinin mümkün olamayacağına işaret etti.

ÇGD Genel Başkanı Abakay, Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin ölüm yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. 8 Ocak 1996 tarihinin Türkiye’de basının “kara” günlerinden biri olduğunu belirten Abakay, “Cezaevlerinde, karakollarda ya da çeşitli toplumsal olaylarda, gazetecilerin rahat çalışmasını, görevini yapabilmesini sağlamak zorunda olan güvenlik görevlileri, zaman zaman gözüne kestirdiği, ‘muhalif’ olduğunu gördüğü, bildiği kişileri ortadan kaldırmayı göze alabildiler. Evrensel Muhabiri Metin Göktepe gibi” dedi.
Abakay, emniyet görevlilerinin böylesine hukuk dışı ve acımasız eylemleri, davranışları göze alabilmelerinin kolay olmadığını, üst yöneticilerinden, amirlerinden işaret ya da cesaret almadan böylesine ağır suçları işleyemeyeceğini vurguladı.

Emniyette dayak yiyerek öldürülen, mesleğini yapmak için gitti yerde gözaltına alınıp ortadan kaldırılan tek gazetecinin Metin Göktepe olmadığını; 12 Eylül sürecinde Mamak Cezaevi’nden dövülerek öldürülen yayınca-yazar İlhan Erdost ve 1992 yılında Cizre’de toplumsal olayları izlerken kurşunlanarak öldürülen foto muhabiri İzzet Kezer’in de aynı sonla karşılaştığına dikkat çeken Abakay, şöyle dedi:
“Bu üç olayda da sanıklar, cinayetleri işleyenler devletten maaş alan, insanların güvenliklerini sağlamakla yükümlü olan kamu görevlileri.

Oysa Türkiye’de gelmiş geçmiş iktidarlar, ülkeyi yönetenler meydanlarda, televizyonlarda, dün de bugün de her ağızlarını açtıklarında ‘demokrasi, insan hakları...’ bilmem ne demeye devam ediyorlar. Bu manzara, bu görüntü ve bu acı gerçekler, ülkemizi hem içeride hem dış dünyada kötü gösteren, mahcup duruma düşüren uygulamalar. Son bulmasını diliyoruz.
Evrensel Muhabiri Metin arkadaşımızı, onun mücadelesini sevgiyle saygıyla anıyoruz.”

ANMA TÖRENİ YARIN

Göktepe’nin Esenler Atışalanı Kemer Mezarlığı'nda yarın saat 11.00'de yapılacak olan anma törenine, her yıl olduğu gibi ailesi, meslektaşları, gazetesinden arkadaşları ve dostları katılacak.
Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 günü görev başındayken gözaltına alınmış ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu'nda dövülerek öldürülmüştü. Bu nedenle beş polis memuruna "kastı aşan insan öldürmek" ve "faili belli olmayacak şekilde insan öldürmek" suçlarından 7 yıl 6'şar ay, bir polis memuruna ise 20 ay hapis ve beş ay kamu hizmetinden uzaklaştırma cezası verilmişti. Dava, Yargıtay'ın cezaları 28 Eylül 2000'de onamasıyla sonlanmış ancak sanıklar Şartla Salıverilme Yasası çerçevesinde salıverilmişti.

(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?