'Göktürk' için İtalyanlarla görüşülüyor

Göktürk keşif gözetleme projesi için İtalyan firmasında karar kılındı.

Arşiv 18.12.2008, 22:44 19.12.2008, 10:54
'Göktürk' için İtalyanlarla görüşülüyorSavunma Sanayii İcra Komitesi'nde Göktürk keşif gözetleme projesi için İtalyan firmasında karar kılınırken taktik tekerlekli araçlarda ise Türk firmalar öne çıktı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Göktürk Keşif Gözetleme Projesi'nde, İtalyan Telespazio S.p.A firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi.

Bakan Gönül, Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Gönül, toplantıda, değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde yüklenici firmalar ile sözleşme imzalanmak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını söyledi.

Gönül, bu çerçevede, Taktik Tekerlekli Araçlar Projesi'nde toplam 846 adet 3/4 ton komuta kontrol aracı ile personel ve yük taşıyıcı araç tedariki için Otokar A.Ş. firması ile, toplam 716 adet 2.5 ton personel ve yük taşıyıcı araç tedariki için BMC firması ile, 282 adedi 5 ton, 403 adedi 10 ton olmak üzere toplam 685 adet yük taşıyıcı araç tedariki için BMC firması ile ve toplam 468 adet mayına karşı korumalı araç tedariki için BMC firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına ilişkin karar alındığını söyledi.

Bakan Gönül, Amfibi Zırhlı Muhabere İstihdam İş Makinesi Projesi'nde, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini belirtti.
GÖKTÜRK UYDU PROJESİ

Göktürk Keşif Gözetleme Projesi'nde, İtalyan Telespazio S.p.A firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini belirten Bakan Gönül, şunları kaydetti:

"Göktürk Projesi ile birlikte uzun vadede Türkiye'de üretilecek tüm uydulara hizmet edecek uydu montaj, entegrasyon, test merkezinin, Türksat A.Ş.'nin ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde Savunma Sanayii Müsteşarlığı mülkiyetinde olmak üzere, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arazisinde kurulmasına karar alınmıştır."
Bakan Gönül, sözleşme görüşmelerine başlanmasına ilişkin karar alınan diğer projeleri ise şöyle sıraladı:

"Yangın ve Yarasavunma Eğitim Simülatörleri Projesi'nde, Meteksan Savuna A.Ş. ile; Mesaj ve Evrak Dağıtım Sistemi-2 Projesi'nde, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. firması ile; Cougar Helikopter Eğitim Simülatörü Projesi'nde, Havelsan A.Ş. firması ile; Çekili Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Geliştirilmesi Projesi'nde, Roketsan A.Ş. firması ile; Modern Piyade Tüfeği Projesi'nde, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile, Süratli Amfibi Gemi Projesi'nde, 12 adet gemi için Adik-Furtrans Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına; Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi Projesi kapsamından, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ihtiyacı 1 adet sismik araştırma gemisinin tedarik edilmesine, karar alınmıştır."

TSK'NIN GELİŞEN İHTİYAÇLARI

Bakan Gönül, toplantıda ayrıca, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen çeşitli projeler kapsamında oluşan ihtiyaçların giderilmesi maksadıyla muhtelif sözleşme değişiklikleri yapılması ve kaynak tahsisi konularından müsteşarlığın yetkilendirildiğini vurguladı.

Bakan Gönül, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gelişen ihtiyaçları çerçevesinde TSK Taktik DATA Link Harekat Merkezi kurulumu, G-Sınıfı Fırkateyn Modernizasyonu Projesi kapsamında üç boyutlu arama radarı ve Sahil Güvenlik Botları Silah ve Silah Sistem Modernizasyonu projelerinin, Savunma Sanayii Müsteşarlığı sorumluluğunda başlatılmasına karar alındığını sözlerine ekledi.

GÖKTÜRK UYDUSU 2012'DE UZAYDA

Gönül, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Göktürk Uydusu'nun ne zaman uzaya fırlatılacağına ilişkin bir soru üzerine Gönül, "Uydu 2012'de fırlatılmış olacak. Tabi fırlatılmasında problem çıkarsa, bütün tedbirler alınmıştır. Bütün sigortası, vesairesin, bunlar öngörülmüştür" diye konuştu.

Modern Piyade Tüfeği Projesi'nde üretilecek tüfeklerin sayısına yönelik soruya Gönül, "Sayısı belli ama burada telaffuz etmeye lüzum yok. Askeri ihtiyatların belli bir bölümünü, yani bütün silahlar kökünden değişecek değil, ama belli bir bölümü buradan karşılanacak" şeklinde konuştu.

"DÜŞEN İNSANSIZ HAVA ARACI"

Düşen İnsansız Hava Aracı'na ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Bakan Gönül, şunları söyledi:

"Bildiniz gibi daha önce İsrail'den kiraladığımız bir HERON ömrünü tamamladığı bize bildirildi ve iade etmek üzereyken düştü. 2 bin saat galiba havada kalmıştır. Onun yerine bir başka isimle başka bir insansız hava aracı verildi. Şimdi düşen budur. Basına yanlış yansıyan, bizim yeni aldığımız, henüz yer testleri tamamlanmamış olan HERON'un düştüğü şeklindedir. Ben bugün onu düzelttim ki; bu bizim aldığımız insansız hava araçlarının daha yer testlerini yapmaktadır. Binaenaleyh, henüz uçmamıştır ki düşmüş olsun. Mesele çok açık."

Yeni HERON'ların testlerinin ne zaman biteceğine yönelik bir soruya ise Gönül, "Kabul için gereken hassasiyet gösteriliyor. Test bir iki konu değil, onlarca belki yüzlerce konu. Hepsi tamamlanınca, elden gelen süratte tamamlanmasına çalışılıyor" karşılığını verdi.

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?