banner39

Gökyüzünden meteor yağdı

Ahlatlıbel Rasathanesi'nde düzenlenen etkinliklerle meteor yağmurları izlendi.

Arşiv 23.04.2010, 09:24 23.04.2010, 12:27
Gökyüzünden meteor yağdı

 

Gökyüzü, dün gece "yıldız kayması" olarak da bilinen meteor yağmurlarına sahne oldu. Gökyüzü meraklıları, Lyrid meteor yağmurlarını Ankara Üniversitesi (AÜ) Ahlatlıbel Rasathanesi'nde düzenlenen etkinliklerle de izledi. 

Başkent'te hava açık olduğundan yıldız kaymaları çıplak gözle izlenebildi. 
AÜ Rasathanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, halk arasında "kayan yıldızlar" ya da "meteorlar" olarak bilinen gök taşları, gece gökyüzünde anlık ışıklı izler olarak görünüyor.

Göktaşı yağmurları, güneş sisteminin iç kısı mlarına doğru yaklaşan bir kuyruklu yıldızdan kaynaklanıyor. Buz ve tozdan oluşan bu büyük kar toplarından her biri güneş sisteminin iç kısımlarına doğru yaklaştığında, güneş ışınları kuyruklu yıldızın donmuş yüzeyini ateşe veriyor ve toz parçacıkları serbest kalıyor.

Bir kuyruklu yıldız, güneş sisteminin iç kısımlarından her geçişinde trilyonlarca küçük parçacığı ardında bırakıyor. Dünya'nın yörüngesi bu kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesiştiğinde bir meteor yağmuru oluşuyor. 

AÜ Rasathanesi, bu akşamki Lyrid (Çalgı) Meteor Yağmuru için Ahlatlıbel yerleşkesinde etkinlik düzenledi. 

Şehir ışıklarından uzaktaki Rasathanede gerçekleşen etkinliği, çok sayıda Başkentli izledi. Başkentte hava açık olduğundan, yıldız kaymaları, çıplak gözle de izlenebildi. 
Etkinlikte, katılımcılara, meteor yağmurları ve ışık kirliliği hakkında sunumlar izlettirildi, meteor yağmurları ve uzay yolculuğuna ilişkin belgeseller gösterildi.

Teleskoplarla çeşitli gök cisimlerinin tanıtıldığı etkinlikte, Ay, Satürn, Venüs ve Mars gezegenlerin de gözlemi yapıldı.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?