banner39

'Golan'dan çekilme' iktidar partisini parçalayacak

Golan'dan çekilmeye karşı olan 'Kadima'lılar, referandum için yasa tasarısı hazırlıyor.

Arşiv 23.05.2008, 14:03 23.05.2008, 17:33
'Golan'dan çekilme' iktidar partisini parçalayacak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Parlamentosu Knesset'te özel bir komite, İsrail'in yönetimindeki herhangi bir bölgenin terkedilmesinden önce, referandum veya seçim yapılması için bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Haaretz gazetesinin haberine göre, Knesset'teki İsrailli milletvekillerinden bir kısmı yasa tasarısını desteklerken, hükümet karşı çıkıyor.

Uzmanlar, komiteye bir referandumun maliyetinin İsrail parası ile yaklaşık 200 milyon 'şekel'e yaklaşık 60 milyon dolara malolacağını söylediler. Bu miktara partilerin referandumun lehine veya aleyhine yapacakları kampanyaların maliyeti dahil değil.

Halihazırdaki yasaya göre, İsrail egemenliğindeki bir bölgenin terkedilmesinden önce bir referandum yapılmasına yetki veriliyor. Ancak bu yasa, referandumla ilgili süreç hakkında bir Temel Yasa çıkarılmadıkça geçerli olmuyor. Ve böyle bir Temel Yasa'nın bugünkü politik yelpazede çıkması da mümkün görülmüyor.

Yeni hazırlanan yasa tasarısında, Temel Yasa ihtiyacını, ortadan kaldırıyor. Bunun yerine Merkezi Seçim Komisyonu'nun seçim süreci ile gerekli şartları hazırlaması teklif ediliyor.

Teklif edilen yasa tasarısına göre, egemenlik altındaki toprağın terkedilmesi için referandum veya seçim yapılması şart koşuluyor. Ancak çok küçük toprak parçaları Knesset'in üçte iki çoğunluğu olan 80 oyla bırakılabilecek.

Yasa tasarısı iktidardaki Kadima'nın iki üyesi tarafından da destekleniyor. Eski koalisyon yetkilisi Avigdor Yitzhaki ve kabine üyesi bakan Ruhama Avraham-Balila.

Kanun tasarısının normalde Knesset'teki Yasa ve Adalet Komitesi'ne gönderilmesi gerekiyor. Ancak komite başkanı Kadima partisinden Menahem Ben-Sasson tasarıya karşı olduğundan, Anayasa ve Emlak Komiteleri'nden ortaklaşa yeni bir komite oluşturuldu. Yeni ortak komiteye Golan Tepeleri'nden çekilmeye şiddetle karşı çıkan Emlak Komitesi başkanı Kadima'dan David Tal liderlik ediyor.

Hükümetin yasa tasarısına karşı olması sebebiyle tasarının Knesset'ten geçme ihtimali zayıf gözüküyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?