banner39

Goldman Sachs halka karşı silahlanıyor

Goldman Sachs'ın üst düzey yetkilileri, öfkesinden çekindikleri halktan korunmak için silahlanıyor.

Arşiv 10.12.2009, 04:52 10.12.2009, 09:16
Goldman Sachs halka karşı silahlanıyor

Dünya Bülteni / Ertuğrul Aydın

Canı burnuna gelmiş küresel mâli sistemin mimârlarından Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs'ın üst düzey yöneticilerinin, yeni kriz dalgaları sonucunda bankaya yönelik olası bir "proleter kalkışmaya" tedbir olarak ruhsatlı tabancalarla teçhizatlandıkları bildiriliyor.

Goldman Sachs'ın kendilerini "Evrenin Efendileri" olarak adlandıran üst düzey kadrosu için tabanca pek işe yaramaz diye düşünülebilir. Konunun peşine düşen Bloomberg yazarlarından Alice Schroeder'in de aklına gelmiş bu: "Tabancanızı karınızın mücevher kutusundan çıkarıp mermileri bulana ve sonra da mermileri silaha doldurana kadar Fifi Pomeranian çoktan rehin alınır ve silah bu noktada pek de işinize yaramayacaktır" diyebilirsiniz. Ama tam da kendileri "kurtarılan" durumundayken, kendilerini "bir ellerindeki avuç avuç dolarları diğer ellerindeki Glock'larla" koruyan finans cephesinin zorlu, maço Clint Eastwood'ları olarak görmekten hoşlandıklarını hatırlatıyor. Çünkü "isteyecekleri son şey, köylü tayfasının onları linç etmekte çıkarlarının olmayacağı derecede makul bir ücretle çalışmak."

Sıradan vatandaşın gizli taşınmak üzere silah ruhsatı almasının New York ve civarındaki eyâletlerde son derece zor olduğuna işaret eden Alice Schroeder, "Goldman'ı halka karşı tabancayla silahlandırmak" başlıklı makalesinde açıkça söylemese de, bilgi kaynağı, silah ruhsatı için başvurulan ilgili mercii'lerden birinde çalışıyor: "Bir arkadaşım, tabanca satın almak için semt karakoluna başvuran Goldman Sachs Group Inc bankacısının iyi karakterli bir kişi olduğuna yemin ederek "silah taşıma izni için ilk referansımı yazdım" dedi. Bankacı, Goldmanlıların çok sayıda ateşli silah satın aldıklarını ve bankaya karşı bir ayaklanma olması durumunda kendilerini savunmak için teçhizatlandıklarını anlatmış arkadaşıma."

Goldman Sachs sözcüsü Lucas van Praag'a, Goldman ortaklarının kendilerini "kızgın proleterya'dan" korumak için tabancaya ihtiyaç duyup duymadıklarını sormuş ama sözcü kendisine geri dönmemiş. New York Polisi ise silah sahibi olup olmadıklarını soruşturduğu bankacılardan bazılarının ruhsat almış olabileceklerine "inanıyor."

Yazıda, Goldman Sachs CEO'su Lloyd Blankfein kriz öncesinde kişisel güvenlik seviyesini yükselttiğine dikkat çekiliyor. Halkın kısıtlama olmaksızın dolaşabildiği, "kızgın ayak takımının" tehlike yaratabileceği SouthHampton'daki yazlık evinden ayrılıp Long Island'ın doğu ucuna yerleşmiş. Ancak Blankfein, mâli kriz orta çıkmadan evvel dikkat çekmeden bir başka ev satın almaya bakmış. Bu haberi ortaya çıkaran ise New York Post. Blankfein, Bear Stearn batmadan iki ay evvel evini güvenlik çemberine almaları için mahalli otoriteleri de ikna etmiş.

"Goldman Sachs'ı bihakkın meşhur eden öngörüler bunlar" diyen yazar Blankfein'in emniyeti kapalı tabancasını yastığının altına koyup uyumadığını, masrafını çekebildiği bir özel güvenlik ordusunun olduğunu belirttikten sonra soruyor: Bu kez de "Goldman Sachs'ın diğer üst düzey yöneticileri silahlanıyorlar. Bildikleri bir şey olmalı. İyi de ne?"

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?