banner39

Gönenli Mehmet Efendi anılıyor

Gönen'in yetiştirdiği ünlü din adamı Gönenli Mehmet Efendi (Mehmet Öğütçü), ölümünün 16. yıldönümünde anılıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Gönenli Mehmet Efendi anılıyor

1991 yılında 88 yaşındayken vefat eden Gönenli Mehmet Efendi için kendi adını taşıyan külliyesinde pazar günü mevlid-i şerif okunacak. Türkiye'nin uzun yıllar Reisül Kurra'sı olan Mehmet Efendi, Kur'an-ı Kerimi yeni kıraat ve on rivayet üzerine okuyordu.

12 yaşında iken Hafız Abdullah Efendi nezaretinde hıfzını Gönen'de tamamladıktan sonra, 1920 yılında Fatih Sultan Camii dersiamlarından Serezli Ahmet Şükrü Efendi'den ders gören Mehmet Efendi, 1954-1982 yılları arasında Sultan Ahmet Camii'nde en uzun süreyle imam hatiplik yaptı. Düşünceleri ve kişiliğiyle bir ekol olan Gönenli Mehmed Efendi, sayısı haftada altmışı geçen vaazlarında az ve tesirli söz söylerdi. Fakir ve muhtaçlara yönelik hizmetlerini Kızılay, Yeşilay gibi hayır kurumlarında da sürdüren Gönenli Mehmed Efendi, vefat ettiği 2 Ocak 1991 günü, binlerce kişinin katıldığı Fatih Camii'ndeki cenaze namazının ardından Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Kendi adını devam ettiren Gönenli Mehmet Efendi Camii ile Gönenli Mehmet Efendi Vakfı Külliyesi mevcut olup halen bu dört katlı külliye binasında 115 kadar kız öğrenci Kur'an eğitimi alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?