Gönüllü: Kurşunlar narkoz verilmeden çıkarıldı

İsrail'den dönen yardım gönüllüleri yaşadıkları dehşetle ilgili ayrıntıları anlatmaya devam ediyor

Gönüllü: Kurşunlar narkoz verilmeden çıkarıldı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye insanı yardım götüren Mavi Marmara adlı gemide bulunanlardan İsmail Bayraklı, "Çok zayiat vermemek için teslim olduk. Evet biz çarpışırdık fakat bizler savaşa gitmedik biz yardıma gittik" dedi.

Saldırıda yaralanan İzmirli yardım gönüllüsü Musa Çoğaş ise, İsrail askerleri tarafından vurulduktan sonra sırtındaki 2 kurşunun İsrailli doktorlar tarafından narkoz verilmeden kerpetenle çıkarıldığını söyledi.

Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki evine dönen ve ailesiyle kucaklaşan Bayraklı, uluslararası sularda iken sabaha karşı 12 kişilik deniz botuyla etraflarının İsrail askerlerince sarıldığını, 2 helikopterden de gemiye asker indirildiğini söyledi.

İsrail askerlerinin bir yandan ateş ettiğini bir yandan da gaz ve ses bombaları attığını belirten Bayraklı, kendilerinde ise silah bulunmadığını söyledi. Bayraklı, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Yaşanan arbedede elimizdeki sopalarla karşı koyduk. 3 İsrail askeri rehin alındı. Askerler bu yüzden çok korktular. 20 dakikalık arbedede birkaç şehit verdik. Çok zayiat vermemek için teslim olduk. Evet biz çarpışırdık fakat bizler savaşa gitmedik biz yardıma gittik.

İsrail askerleri çok korkak oldukları için bu cinayetleri işlediler. Savunmasız bir kişiye bile 3-4 asker birlikte çullanıyorlar. Bizler tek, tek teslim olurken ellerimizi kelepçelediler ve gemiyle bir limana götürdüler.

Gemi güvertesinde helikopterlerle denizden su alıp üzerlerimize boşalttılar ve üzerimizde saatlerce beklediler. Helikopterin rüzgarından adeta buz kestik. Limanda kurulan bir çadırda ifadelerimizi aldıktan sonra bizi bir cezaevine soktular.

Bu arada İsrail askerleri başımızda elleri tetikte bekliyorlardı. Biz bir şey söylemek isterken hemen panikleyip konuşmamızı engelliyorlardı.

Daha sonra bizleri 3'er kişilik gruplarla çıkardılar. Daha sonra da 2 uçak ambulansla Türkiye'ye döndük."

"2 KURŞUN NARKOZ VERİLMEDEN ÇIKARILDI"

Saldırıda yaralanan İzmirli yardım gönüllüsü Musa Çoğaş, Adli Tıp Kurumundaki muayenesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İsrail askerleri tarafından vurulduktan sonra sırtındaki 2 kurşunun İsrailli doktorlar tarafından narkoz verilmeden kerpetenle çıkarıldığını söyledi.

Çoğaş, şunları anlattı:

"Gemi yanaşana kadar da 12 saat mermiler sırtımda kaldı. Aort damarına çok az bir mesafe kalmış. Gerçekten psikolojimiz çok bozuk. Beni lazer ışınlı silahla vurdular. Farklı farklı 3-4 silah vardı."

DİLİMİN ALTINDAKİ DİSKİ BULDULAR

Zaman Gazetesi muhabiri Kürşat Bayhan da Mavi Marmara Gemisi'ne düzenlenen saldırı düzenleyen İsrail askerlerinin önce plastik mermi kullandığını, sonra gerçek mermi kullanmaya başladığını belirterek, bunun üzerine diğer basın mensuplarıyla birlikte basın merkezine çekildiklerini anlattı.

İsrail askerlerinin fotoğraf makinesi, kamera ve özel eşyasına el koyduğunu ve 72 saat içinde İsrail'i terk etmeleri için belge imzalattıklarını ifade eden Bayhan, "Bizi götürdükleri hapishanedeki masa ve sandalyelerin Türk malı olduğu dikkat çekicidir" dedi.

Çektiği görüntülerin bir kısmını saklayabilmek için küçük bir disketi dilinin altına yerleştirdiğini söyleyen Bayhan, yapılan muayene sırasında bunun fark edildiğini anlattı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 14:10
banner53
YORUM EKLE

banner39