banner39

Google alan adı davasını kaybetti

Google, Groovle.com adlı bir arama motorunun sahibi olan şirkete karşı açtığı davayı kaybetti.

Arşiv 03.01.2010, 23:29 03.01.2010, 23:29
Google alan adı davasını kaybetti


Google, bu davayla birlikte ikinci kez, bir alan adı davasını kaybetmiş oldu. Internet arama devi Google, Groovle.com adlı bir arama motorunun sahibi olan şirkete karşı açtığı davayı kaybetti.

Google, 207 Media adlı Kanadalı firmanın kullanıdığı alan adının kendi markasına çok benzer olduğunu savunuyordu.

Ancak, Ulusal Tahkim Forumu yaptığı incelemede bu sonuca varmadı.

Google, açtığı davada 207 Media'nın alan adını kendisine devretmesini istemişti.

Fakat, davaya bakan yargıçlar, 'Groovle' adının Google'ı çağrıştırmadığını ve Google'dan ziyade başka sözcüklere yakın olduğu sonucuna vardı.

Mahmekenin yargıçları, Google'ın, Kanadalı firmanın alan adını 'kötü niyetle' satın aldığı yolundaki iddialarını ise ele değerlendirme kapsamına almadı.

Groovle.com alan adını kullanan şirket, sayfayı Google'dan herhangi bir şikayet almadan iki buçuk yıl boyunca kullandıklarını söylüyor.

Arkasında Google'ın teknolojisi bulunan şirket, kullanıcılarına kendi isteklerine göre şekillendirebilecekleri bir Internet açılış sayfası oluşturma imkanı tanıyor.

Davayı ele alan, Ulusal Tahkim Forumu, Internet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu tarafından alan adları konusundaki tartışmaları çözmek için görevlendirilen bir kuruluş.

Dava, Google'ın bugüne kadar ki 65 şikayeti arasında kaybettiği ikinci dava oldu.

2004 yılında da froogles.com adlı Internet sayfasının sahibi Richard Wolfe, tahkim forumunu, sitesinin Google.com ile karıştırılamayacağı konusunda ikna etmeyi başarmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?