banner15

Google Belçika'da kaybetti

Google, Belçika gazetelerinin haberlerine yer vermeyi sürdürürse tazminat ödeyecek.

Google Belçika'da kaybetti

Belçika adaleti Amerikan arama motoru Google’dan Belçika’da basınından haber servisine koyduğu haberleri geri çekmesini istedi. Asliye mahkemesi tarafından mahkum edilen Google haber yasağı kararına uymadığı takdirde 1 milyon euro para cezası vermek zorunda kalacak.

Google, ülke gazetelerinin haberlerini izinsiz ve karşılık ödemeden haber servisinde yayınlaması aleyhinde açılan davada kaybetti. Belçika adaleti, Amerikan devi arama motoruna haber yasağı koydu.

Böylece bugünden itibaren Google’dan Belçika’daki Fransız ve Almanca gazetelerin haberleri, grafikleri ve fotoğraflarını geri çekmesi gerekecek. Aksi takdirde 1 milyon euro para cezası ödemek zorunda kalacak.

Brüksel Asliye Mahkemesi, alınan adli kararın, arama devi, ‘’google.be’’ internet sitesi üzerinde 5 gün süreyle ana sayfadan yayımlamasını istedi. Google bu karara da uymazsa, geciken her gün için de 500 bin euro para cezası ödemek zorunda kalacak.

Belçika’da Fransızca ve Almanca günlük basın editörlerinin telif hakları şirketi Copiepresse, Google’a karşı dava açmıştı. Bu şirket özellikle, Le Soir, La Libre Belgique ve La Dernière-Heure gazetelerini temsil ediyor.

Mahkeme kararında, Google’un ilgili gazetelerin haberlerini yayımlamadan önce izin almadığı kaydedildi. Amerikan şirketinin, uzlaşma aramak amacıyla avukatlar görevlendirdiği, şirketin gerekirse temyize gideceği duyuruldu.

Copepresse genel sekreteri Margaret Boribon, Google’un taraflar arasında uzlaşma sağlamak amacıyla bir avukat atadığını belirtti. Emsal teşkil eden bu kararın Googl’u endişelendirdiği belirtiliyor. Zira Google, Avrupa’nın birçok ülkesinde de izin almadan haberleri servisine koyuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48